Moly už v domě neuvidíte, nesnesou zápach jablečného octa

Aby vám moli neudělali v bytě paseku, naučte se je vyhnat. Pomůže vám při tom třeba levný jablečný ocet, stačí ho šikovně použít.

Proti molům pomůže nové koření, jalovec a hřebíček i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napadení vašeho domova moly může být skutečnou noční můrou. Ať už se zaměřují na vaše potraviny nebo oblečení, přítomnost těchto škůdců se obvykle projeví až příliš rychle – množí se totiž opravdu neuvěřitelnou rychlostí.

Jak čelit molům ve vaší domácnosti

Moli (ať už jsou to moli ve spíži, kteří pustoší vaše zásoby potravin, nebo moli oděvní, kteří pustoší vaše oblečení) mohou být značně nepříjemní. Oba druhy jsou navíc známé svou rychlou reprodukcí. Pokud podceníte první známky jejich přítomnosti, jako například drobné dírky v oblečení nebo nenápadné pavučinky ve spíži, budete brzy svědky spouště, kterou mohou ve vašem šatníku napáchat.

Ochrana vašeho domova před moly

Jednou z věcí, kterou zejména oděvní moli nemají rádi, je vůně jablečného octa. S jeho pomocí si tedy můžete vytvořit opravdu perfektní přírodní odpuzovač molů. Roztok vytvoříte smícháním stejných dílů jablečného octa a vody v lahvičce s rozprašovačem. Tímto roztokem důkladně vyčistěte vnitřek skříně, police a okolní prostory. Nezapomeňte, že čím silnější roztok použijete, tím účinnější bude při odhánění molů.

Jak ze zbytků jablek vyrobit jablečný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám moli neudělali v domě doslova paseku, naučte se, jak je vyhnat jen s použitím velmi levného a běžně dostupného jablečného octa

Sáčky s citrusovou kůrou také pomohou

Moli mají odpor i k vůni citrusových plodů. Hodit se vám tedy může i aplikace sáčků naplněných citronovou nebo pomerančovou kůrou. Tyto citrusové vůně nejenže odpuzují moly, ale také zanechají vaši skříň svěží a příjemně vonící.

A pomohou vám i levandulové sáčky. Levandule je další vůně, kterou moli nesnášejí. Můžete si vytvořit malé sáčky naplněné sušenými květy levandule nebo použít levandulový esenciální olej (musí však být opravdu kvalitní) – je to jenom na vás.

Aby vám moli neudělali v bytě paseku, naučte se je vyhnat iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám moli neudělali v bytě paseku, naučte se je vyhnat

Proti molům zasáhněte okamžitě

Vzhledem k cenové dostupnosti a přístupnosti těchto metod se vyplatí zařadit je do své domácnosti jako preventivní opatření. Citronová nebo pomerančová kůra, levandule nebo jablečný ocet jsou finančně nenáročné a snadno dostupné. Zvažte přípravu několika sad těchto domácích repelentů proti molům a jejich umístění do skříní, zejména na podzim, kdy mnoho hmyzu hledá ve vašem domě útočiště na zimu.

Uvidíte, že se poté nezvaní návštěvníci nevyskytnou ve vašem domě už vůbec, anebo bude jejich přítomnost velmi omezena. A na zbloudilé jedince perfektně platí feromonové lapače. A skvěle se osvědčují také obyčejné pelargonie.

Jak ušít vonné levandulové pytlíčky nejenom proti molům

Jaké jsou vaše oblíbené strategie v boji proti molům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články