Mravenci a slimáci se na zahradě neukáží, odežene je kávová sedlina

Vytáhněte proti zahradním škůdcům zbraň, která vás nebude stát ani korunu. Na škodlivý hmyz i slimáky platí kávová sedlina.

Podzim je ideálním obdobím pro likvidaci slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro spoustu lidí znamená ranní káva lepší start do nového dne. Její vůně, chuť a kofein, který obsahuje, člověka povzbudí a dodají mu energii. Zcela opačně se na ni ale bude tvářit hmyz a další zahradní škůdci. Příště, až si vychutnáte šálek kávy, zbylý lógr nevyhazujte, ale využijte ho v zahradě jako přírodní repelent. Kávová sedlina, která jindy končí v koši, dokáže zastrašit i takové vytrvalce, jako jsou mšice, mravenci nebo slimáci.

Kávová sedlina jako prevence proti škůdcům

Chcete-li se škůdcům bránit a zároveň se vyhnout chemii, přestaňte se zbavovat zbylého lógru. Kávová sedlina vám pomůže ochránit zahradu před celou řadou škodlivého hmyzu, a to i před nebezpečnými mšicemi a mravenci, žijícími v symbióze. Vonět nebude ani kočkám, pokud se u vás na zahradě naučily vykonávat potřebu, nebo volně žijícím zvířatům, která by si chtěla pochutnat na vaší zelenině – zajícům a srnám. Stačí, když vysušený lógr rozsypete v okolí ohrožených rostlin nebo přímo na ně.

Slimáci přes lógr nepřelezou

Postrachem všech zahradníků – obzvlášť panuje-li deštivé počasí – jsou plzáci. Často používanou přírodní zbraní jsou vaječné skořápky, na podobném principu bude fungovat i kávová sedlina. Slimáci nejenže nesnáší její vůni, ale vadí jim i její hrubá struktura – nasypete-li dokola plodin dostatečně silnou vrstvu, nepřelezou přes ni. Kávu na záhon pravidelně dosypávejte, především po dešti, aby nevznikaly mezery, kterými slimáci k potravě prolezou.

Škůdce - plzák španělský iZdroj fotografie: Pixabay

Kávová sedlina prospěje půdě

Kromě toho, že je káva účinným a netoxickým repelentem, má pozitivní vliv na půdu a rostliny, neboť obsahuje vápník, hořčík a draslík. Ocení ji například růže, azalky, vřesy, kapradiny nebo kanadské borůvky. Lógr buď pod ně můžete jednoduše rozsypat, nebo ho ještě jednou vylouhovat a rostliny zalít. Pokud takový roztok scedíte a přelijete do rozprašovače, získáte ekologický postřik na mšice. Nic nezkazíte, ani kávovou sedlinu vysypete na kompost, který obohatí o cenné živiny.

Jak použít kávovou sedlinu jako zahradní hnojivo

Jak nakládáte s kávovou sedlinou vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články