Mravenci se k domu ani nepřiblíží, kukuřičnou moučku nemohou cítit

Mravence z obydlí spolehlivě vykáže kukuřičná mouka. Za pár korun tak můžete vyřešit opravdu nepříjemný problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci jsou na zahradách běžným jevem, ale jejich přítomnost může být mnohdy obtěžující. A to zejména ve chvíli, kdy vniknou do našich domovů nebo způsobí škody na úrodě. Při jejich likvidaci však není třeba se ihned uchylovat k chemii. Velmi dobrou práci dokáže odvést i obyčejná kukuřičná mouka – stačí ji jen aplikovat tím správným způsobem.

Síla kukuřičné mouky

Kukuřičná mouka, která se běžně používá v kuchyni a při pečení (milují ji například fanoušci bezlepkového pečení), může sloužit jako silný odpuzovač mravenců. Rozsypáním kukuřičné mouky na místech, kde se mravenci často vyskytují, je můžete odradit od invaze na zahradu nebo do domu. Mravenci jsou sice kukuřičnou moukou přitahováni (doslova se opájejí její příjemnou vůní), ale nejsou schopni ji strávit, což nakonec vede k jejich úhynu.

Její použití je velmi jednoduché. Na místa, kde se mravenci vyskytují, nasypte velké množství kukuřičné moučky, čímž vytvoříte bariéru, které se mravenci vyhnou. Dbejte na její rovnoměrné rozprostření a při silnějším zamoření se nebojte použít i větší množství.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Pxfuel

Funguje i jako návnada

Smícháním kukuřičné mouky s malým množstvím cukru nebo medu vytvořte návnady, které mravence přímo zlikvidují. Umístěte je do blízkosti mravenčích stezek nebo oblastí s vysokou aktivitou mravenců a těšte se na výsledek. Mravence přiláká sladká vůně, ale nebudou schopni kukuřičnou mouku strávit (ještě předtím ji však nanosí do hnízda, čímž lze postupně zlikvidovat celou kolonii).

Pro dosažení optimálních výsledků však aplikaci kukuřičné moučky pravidelně opakujte, a to zejména po dešti nebo silném zalévání. Tím zajistíte trvalý odrazující účinek a zabráníte vzniku nových kolonií mravenců. A abyste zničili i kolonie mšic, které na zahradě mravenci stihli vytvořit, vsaďte na osvědčený postřik s pálivou paprikou.

Mravenci na jídelním stole iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro boj s mravenci

Abyste však problémům s těmito nežádoucími návštěvníky účinně předešli, zařaďte do svého repertoáru i další účinná opatření.

  • Udržujte zahradu a okolí domu v čistotě a bez zbytků potravy, protože ty mravence přitahují.
  • Utěsněte všechny praskliny nebo štěrbiny v základech domu, dveřích a oknech, abyste zabránili mravencům ve vniknutí dovnitř.
  • Zvažte použití přírodních repelentů, jako je citronová šťáva, ocet nebo esenciální oleje (např. máta peprná či skořice), které ošetření kukuřičnou moukou skvěle doplní.

Hodit se bude i jedlá soda

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je univerzální látka, která se hojně používá při vaření, čištění a dokonce i v osobní hygieně. Má však také vlastnosti, díky nimž je účinná v boji proti mravencům. Když se mravenci dostanou do kontaktu s jedlou sodou, naruší to jejich schopnost udržovat správnou rovnováhu kyselin a zásad v těle. V důsledku toho mravenci nejsou schopni zpracovávat potravu a nakonec zahynou. Stačí ji používat podobně jako kukuřičnou mouku.

Jak bojujete proti otravným mravencům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články