Mravenci mají na zahradě utrum: Skvělou práci odvede jód, sůl i peroxid

Peroxid vodíku nepatří jen do domácí lékárničky – naopak, skvěle se hodí i na zahradě. Pomáhá například proti mravencům.

Mravenci se vyhnou zahradě obloukem, postačí lžíce sody i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mravenci dokážou být pro zahradu prospěšní, protože provzdušňují půdu a rozkládají organický materiál. Mohou však také chránit mšice, drobné škůdce, kteří se živí rostlinnými šťávami výměnou za sladký sekret zvaný medovice. A kromě toho se leckdy usídlí tam, kde je opravdu nechcete (třeba v blízkosti vašeho grilovacího altánku). Při jejich likvidaci však není třeba vždy sahat po chemii, podle webu NašeKrásnáZahrada stačí pro pomoc sáhnout do lékárničky.

Peroxid vodíku: bezpečný a účinný odpuzovač mravenců

Peroxid vodíku se obvykle používá k čištění ran nebo jako mírné bělidlo, ovšem slouží také jako vynikající prostředek proti mravencům. Funguje tak, že pro ně vytváří nehostinné prostředí a odhání je, aniž by poškodil vaše rostliny. Stačí si připravit postřik:

  • 250 ml teplé vody
  • 1 polévková lžíce soli
  • 40 ml 3% peroxidu vodíku ( podle magazínu Kupi  se peroxid hodí i proti plísním, postřik tedy uplatníte dvojím způsobem)
Už žádná rez ve vaně, poradí si s ní ocet a mýdlová voda

Jak na rez v toaletě nebo vaně: Občas dokáže pomoci i obyčejný peroxid

Začněte rozpuštěním soli v teplé vodě. To pomáhá zvýšit účinnost směsi. Přidejte peroxid vodíku a vše přelijte do lahve s rozprašovačem, aby se snadno aplikovala. Směs nastříkejte přímo na místa, kde jsou mravenci aktivní. Přípravek působí rychle a zažene je už do hodiny – tak to alespoň tvrdí moje kamarádka, která mi tohle řešení doporučila.

Banán a šikovná kyselina odežene všechny mravence ze zahrady iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás mravenci na zahradě už nikdy neobtěžovali tam, kde je nechcete, vezměte si k ruce třeba docela obyčejný peroxid vodíku.

Další přírodní prostředky na hubení mravenců

Přestože je peroxid vodíku vysoce účinný, existují i další přírodní strategie, které mohou jeho použití doplnit:

  • Sůl: Posypte s ní okolí rostlin. Působí mechanicky tím, že prořízne exoskelet mravenců a způsobí jim dehydrataci. Zároveň je také vysušuje.
  • Esenciální oleje: Esenciální oleje jako máta peprná, tea tree a citrusy odpuzují mravence svou silnou vůní. Smíchejte několik kapek s vodou a postříkejte jimi zahradu.
  • Skořice: Jako bariéru lze použít také mletou skořici nebo skořicový olej. Mravenci neradi překračují linie z tohoto koření, stačí ho tedy nasypat tam, kde je nechcete.
  • Jód: Mravenci nesnáší jeho pach – stačí ho jen rozmíchat s vodou a nastříkat na místa, kde tyto nezvané hosty nechcete. A podobně funguje i vápno, podrobně toto téma rozpracovali nedávno Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.
Jak vyhnat mravence z domu rychle a jednoduše

Jak proti mravencům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články