Mravenci nemají šanci: Skořice zařídí, že se na zahradě již neukáží

Silné insekticidy nejsou jedinou možností v boji proti mravencům. Mnohdy vám stejně dobře pomůže koření.

Mravenci nemají šanci: Skořice zařídí, že se na vaší zahradě již neukáží i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klidné prostředí zahrady mnohdy často narušují nezvaní hosté v čele právě s mravenci,  jak píše web ZahrádkářskáPoradna. Není však třeba hned sahat po chemických pomocnících – příroda nám k jejich odpuzení dala dostatek prostředků. Mně obvykle stačí sáhnout do spíže.

Přírodní repelent proti mravencům

Před použitím jakéhokoli repelentu proti mravencům je zásadní porozumět jejich chování. Jde totiž o společenský hmyz, což znamená, že žijí v koloniích. Přitahuje je vše sladké a také neustále hledají vodu. Proto jsou pro ně zahrady s vlhkou půdou a mladými křehkými výhonky (které chutnají nasládle) přirozeně lákavé.

Při navigaci ke zdrojům vody a potravy používá tento hmyz feromonové stopy, které pomáhají ostatním mravencům najít zdroje potravy a zavedou je přímo do vaší zahrady. A právě tomu dokážou podle webu RadyNaVšechno  zabránit přírodní repelenty. Mezi ty nejúčinnější patří skořice.

mravenci na květině

Jak se jednou provždy zbavit mravenců na zahradě: Skvělou práci odvede jód, sůl i peroxid

Jak skořice působí proti mravencům

Ve hře je především její silná vůně, která maskuje jejich feromonové stopy a účinně je dezorientuje. To mravencům ztěžuje vzájemnou komunikaci nebo hledání cesty zpět ke zdrojům potravy (což přesně na zahradě potřebujeme). Toto koření navíc obsahuje i silný aldehyd, který je pro mravence toxický, takže představuje hned dvojí hrozbu. Jak skořici použít? Je to snadné. Skořicový prášek jednoduše nasypte přímo na mraveniště, kolem nich a podél cest, kudy mravenci často cestují. Tato bariéra se jim nelíbí, takž ji budou překračovat jen neradi.

Aby vás mravenci neobtěžovali tam, kde nechcete, nemusíte hned po zahradě stříkat silné insekticidy. Pomůže vám i koření. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás mravenci neobtěžovali tam, kde nechcete, nemusíte hned po zahradě stříkat silné insekticidy. Pomůže vám i koření.

A pokud ve svém úsilí vytrváte, rychle se odstěhují. Paní Iva T. z Měníka nám vrací do redakce poslala i návod na tekutý repelent. Několik skořicových tyčinek povařte ve vodě asi 15 minut a poté nechte odvar vychladnout. Odvar přelijte do rozprašovače a nastříkejte přímo na mravenčí cestičky nebo po obvodu zahrady.“ A vyzkoušet můžete i česnek – i ten podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři funguje přímo báječně.

Jak proti mravencům postupují odborníci? Podívejte se

Jak jste si s mravenci poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články