Mravenci se zahradě vyhnou obloukem, občas k tomu pomůže obyčejná mouka

Aby vás mravenci už nikdy nepříjemně nezaskočili, naučte se je vyhnat jednoduchými a prostými metodami. Pomoci může mouka.

Mravenci v zahradě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zahradničení je příjemná zábava, která nás spojuje s přírodou, ale ne vždy je pobyt mezi zelení bez rizika. Naštěstí existuje řada způsobů, jak si ho zpříjemnit. Třeba na mravence platí docela obyčejná mouka, jak radí web  TheNoviceHomestead.

Proč mouka funguje

Mravence tato surovina přitahuje kvůli vysokému obsahu sacharidů. Mouku však nedokážou správně strávit, takže když ji pozřou, naruší to jejich trávicí systém, což nakonec vede k úhynu. Stačí ji proto nasypat tam, odkud je chcete vyhnat a za pár dní bude po problému. K tomuto účelu je vhodná pšeničná i kukuřičná mouka – záleží na tom, co máte zrovna po ruce.

Kávová drť proti mravencům

Použitá kávová sedlina je dalším vynikajícím přírodním odpuzovačem mravenců. Silná vůně kávy je totiž pro tento hmyz opravdu nepříjemná. Suchou kávovou sedlinu proto jednoduše rozsypte po zahradě, a to zejména v blízkosti mravenčích cest a vchodů. Touto metodou nejen recyklujete kávový odpad (a zlikvidujete mnohdy nenáviděné škůdce), ale také obohatíte půdu o organické látky, jak píše web Terminix.

Existuje účinný způsob, jak se zbavit mravenců v domácnosti na dlouhou dobu

Jedlá soda a cukr

Směs jedlé sody a moučkového cukru je dalším skvělým pomocníkem. Pro účinné použití na zahradě smíchejte tyto ingredience v poměru 1:1 a přidejte k nim několik kapek vody, abyste vytvořili opravdu hustou pastu – tu opět stačí na líčit na vhodná místa. A jak to funguje? Cukr mravence přitahuje, zatímco jedlá soda, která je pro ně toxická, je po požití zabíjí. Tato metoda je jednoduchá a bezpečná pro použití v blízkosti domácích zvířat a dětí, vyzkoušet ji tedy může opravdu kdokoli. Mně osobně pomohla vyhnat tento hmyz z okenního parapetu.

Nedovolte mravencům, aby vás na zahrádce obtěžovali.  Místo toho si vezměte k ruce účinná ověřená řešení. iZdroj fotografie: Freepik
Nedovolte mravencům, aby vás na zahrádce obtěžovali. Místo toho si vezměte k ruce účinná ověřená řešení.

Přírodní sprej proti mravencům

Pro ty, kteří dávají přednost roztokům ve spreji, je skvělou volbou směs vody a čistého lihu (500 ml od každého). K ní přidejte asi třicet kapek esenciálního oleje (proti mravencům se skvěle hodí tea tree, hřebíček nebo eukalyptus). Tento roztok pak už jen jednoduše přelijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte ho na místa, kde se mravenci často vyskytují. A při ochraně stromů se vám bude hodit pruh látky napuštěný olejem, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jak se bránit mravencům v zahradě a ve skleníku

Jak se škodlivému hmyzu bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články