Mravenci zmizí natrvalo: Stačí použít na zahradě obyčejné proso

Pokud vám na zahradě dělají vrásky mravenci, naučte se je odpudit za pomoci snadno dostupných prostředků. Je to jednodušší, než to vypadá.

Roztok proti mravencům na zahradě: Peroxid vodíku je odežene i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mravenci se vyskytují na všech kontinentech kromě Antarktidy a zahrnují tisíce druhů. Jejich úloha je různá – zvládají vše od rozkladu organického materiálu až po roznášení semen. Na našich zahradách však mohou působit problémy, zejména když chrání a chovají mšice pro jejich sladké sekrety, jak píše web Terminix.

Jak nám mravenci škodí

Mravenci jsou mistři stavitelé, kteří vytvářejí rozsáhlé sítě tunelů a kolonií, obvykle pod kameny nebo uvnitř dutých stromů na vlhkých a stinných místech. Jejich vysoce vyvinuté čichové smysly jim pomáhají vyhledávat potravu na velké vzdálenosti, což je často přivádí do lidských obydlí a zahrad, kde se mnohdy stávají jen obtížně zvládnutelnými škůdci. V zahradách mohou mravenci způsobit škody hned několika způsoby:

  • Chovem mšic: Mravenci chrání a chovají mšice, které se živí rostlinnými šťávami, jak píše web NašeKrásnáZahrada.
  • Změnou struktury půdy: Jejich rozsáhlé tunely mohou narušit kořenový systém rostlin a ovlivnit tak jejich schopnost přijímat vodu a živiny.

Jak s pomocí jedlé sody odstranit nežádoucí brouky a mravence za zahrady. Unikátní návod bez použití chemie

Přírodní ochrana proti mravencům: Proso

Pokud potřebujete mravence ze své zahrady vypudit, vezměte si k ruce proso. Jeho nasládlá vůně totiž mravence přitahuje, což z něj činí ideální návnadu. Toto zrno lze použít k odlákání mravenců od rostlin, případně ho můžete smíchat s vhodným insekticidem a nechtěnou kolonii tak vyhubit. A vsadit můžete i na jód a peroxid, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Mšice, beruška a mravenec na rostlině iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy jsou mravenci na zahradě vítáni. Pokud je potřebujete vyhnat z konkrétní části, vsaďte na proso.

Vůně, které odpuzují mravence

Vytvoření přírodní bariéry pomocí aromatických rostlin představuje další účinnou metodou, jak odradit mravence od vstupu do míst, kde je jednoduše nechcete. Mezi rostliny a látky, kterým se mravenci vyhýbají, patří např:

  • Máta a levandule: Obě mají silnou vůni, kterou mravenci nemají rádi. Jejich výsadba po zahradě může působit jako přírodní odpuzovač a zároveň ji zkrášlí a provoní.
  • Skořice, esenciální oleje a pepř: Tyto látky lze nasypat kolem záhonů a vytvořit tak opravdu bezpečnou zónu bez mravenců (tuto bariéru však musíte obnovit po každé rose nebo dešti).
Jak proti mravencům postupují odborníci

Jak jste si s mravenci poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články