Mrkev vydrží čerstvá až 9 měsíců, stačí ji skladovat v suchém písku

Místo obyčejných beden použijte po uskladnění sklizené mrkve suchý písek – vyplatí se to. Čerstvou zeleninu si tak můžete užívat dlouho.

Sklizená mrkev k uskladnění i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je všestranná a výživná zelenina, kterou si můžete vychutnat v různých pokrmech. Když však máte velkou úrodu této lahodné plodiny, je nezbytné vědět, jak ji správně skladovat, aby zůstala čerstvá po delší dobu. Jednou z nejlepších a léty prověřených metod uchovávání mrkve je její skladování v suchém písku.

Kdy sklízet mrkev pro uskladnění

Načasování sklizně mrkve má zásadní význam pro její kvalitu a trvanlivost. Při rozhodování, kdy mrkev sklízet, hraje roli několik faktorů:

  • Teplota: Pro zahrádkáře v severních oblastech je důležité ukončit sklizeň mrkve několik dní před poslední dekádou září. Mrkev přestává růst při teplotách nižších než +5 stupňů Celsia a nástup mrazů může vést k jejímu zahnívání. V jižních oblastech se může období sklizně prodloužit, protože mrazy přicházejí později.
  • Vyhněte se předčasné sklizni: Nedoporučuje se také sklízet mrkev příliš brzy. Předčasně sklizená mrkev uložená v kořenovém sklepě se může vlivem rychlých změn teplot zkazit. To platí zejména pro pozdní odrůdy mrkve. Obecně se doporučuje začít se sklizní přibližně 110 dní po výsadbě. U raných odrůd je známkou zralosti žloutnutí listů.

Jak skladovat mrkev v suchém písku

Skladování mrkve v suchém písku je jednoduchá, ale velmi účinná metoda, jak prodloužit její čerstvost o několik měsíců. Potřebné materiály:

  • Dřevěné nebo plastové bedny s mělkými stěnami
  • Suchý písek, piliny nebo cibulové slupky
  • Vaše sklizená mrkev
Fosforečnan draselný je malý zázrak, řepa s mrkví budou sladké jako nikdy dřív iZdroj fotografie: Pixabay
Uskladnit velkou úrodu mrkve prakticky až do začátku příští sklizně není tak velký problém, jak se může na první pohled zdát

Ujistěte se, že jsou bedny čisté a suché a pamatujte, že nejlepší jsou ty mělké, které umožňují správné proudění vzduchu. Na dno nasypte vrstvu suchého písku, pilin nebo cibulových slupek (asi 2 až 3 cm silnou). Tato vrstva bude sloužit jako polštář pro mrkev.

Sklizené mrkve důkladně zbavte listů a položte v jedné vrstvě nahoru na písek. Neskládejte je na sebe ani je nepřehazujte, aby bylo zajištěno dobré proudění vzduchu. Vrstvu zeleniny opatrně přikryjte další vrstvou suchého písku, pilin nebo cibulových slupek. Tato vrstva by měla být dostatečně silná, aby mrkev zcela zakryla.

Květnové hnojení mrkví iZdroj fotografie: Pixabay
Místo obyčejných beden použijte po uskladnění sklizené mrkve suchý písek – vyplatí se to

Podle potřeby vše opakujte

Pokud máte více mrkví k uskladnění, můžete vytvořit další vrstvy střídáním mrkví a pískového polštáře. Dbejte na to, aby vrchní vrstvu tvořil suchý písek.

  • Skladujte na chladném místě: Vložte bedny s mrkví do chladného a suchého skladu, nejlépe do kořenového sklepa. Ideální teplota pro skladování mrkve je mezi 0 °C a 4 °C.
  • Pravidelně kontrolujte, zda se nekazí: Skladovanou mrkev pravidelně kontrolujte. Odstraňte všechny mrkve, které vykazují známky kažení, abyste zabránili šíření hniloby na ostatní kusy.
Jak na podzim vysévat mrkev a petržel

Jak uchováváte sklizenou mrkev vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články