Mšice se na zahradě neukáží, jedlou sodu nemohou ani cítit

Nedejte škůdcům na své zahradě šanci. Třeba na mšice platí docela obyčejná jedlá soda. Díky ní rychle zmizí.

Mšice se na zahradě neukáží, jedlou sodu nemohou vážně ani cítit i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Každá zahrada, bez ohledu na velikost, je náchylná k ohrožení chorobami a škůdci. V poslední době se objevuje zvláštní hrozba, která ničí listy a květy, takže rostliny připomínají ementál. Tímto nevítaným návštěvníkem není nikdo jiný než nenasytná zelená housenka běláska zelného. Díky svému nenápadnému zbarvení se těmto housenkám daří nepozorovaně pronikat do zahrad a šířit zkázu široko daleko. A jak se proti nim bránit? Jedlou sodou – jde o stejnou metodu, která si poradí i s dotěrnými mšicemi, jak radí web iReceptář.

Jedlá soda škůdce zničí

Její aplikace je opravdu snadná. Stačí jednu lžicí rozmíchat v litru vlažné vody a roztok přelít do rozprašovače. Ošetřete s ním napadené rostliny každý den – ale opravdu důkladně, miřte i na stonky a spodní stranu listů. Uvidíte, že takový útok mšice ani jiní škůdci jednoduše nepřežijí.

Aby okurky nepodlehly letním nemocem a škůdcům a rostly opravdu rychle, potřebují tuto výživovou bombu

Sůl pomáhá čistit pračku a udržovat barvy prádla. Doporučuje se používat speciální sůl pro praní, ale vystačíte si i s tou kuchyňskou. iZdroj fotografie: Freepik
Aby už škůdci na vaší zahradě neměli šanci, vydejte se proti nim do boje s jedlou sodou. Je to opravdu velmi jednoduché.

Pomůže popel i neemový olej

Ne všem rostlinná bohužel jedlá soda svědčí. Pokud u nich zaznamenáte jakékoli negativní reakce, pak vyzkoušejte jiné metody. Například na velké záhony se zelím se hodí jemný dřevěný popel. Stačí zelí důkladně navlhčit a poté na něj jen rozhodit popel, který škůdce velmi rychle udusí.

Na okrasné květiny zase skvěle funguje neemový olej – jedna lžička naředěná v litru vody. Vše aplikujte jako postřik – záhonům s užitkovými plodinami se však vyhněte. Vše totiž po jeho aplikaci nepříjemně páchne. A zkusit můžete i postřik z chilli papriček, který už redakce Chalupářů-Zahrádkářů také otestovala.

Babiččina účinná metoda jak si poradit se škůdci v zelí: Zlatá rada, bez chemie, za pár korun

Vratič obecný se vyplatí dát do spíže, vyžene z ní moly iZdroj fotografie: Pixabay
Mšice v útocích na rostliny nepolevují ani teď. Pokud se objevily i u vás, zbavíte se jich za pomoci trochy tekutého mýdla nebo sody.

Soda pomůže i se stromy

Smíchejte 3 lžíce na 1 litr vody, dobře rozmíchejte a pomocí rozprašovače nastříkejte. Pokud máte na zahradě zasažených stromů a keřů vícero, použijte 1 hrnek sody na 10 litrový kýbl. Uvidíte, že vaše potíže bleskurychle zmizí.

Usnadněte si práci, použijte vodu

Mechy a lišejníky lze odstranit také vodou. Ideální je silný proud v podobě tlakové myčky, lidově řečeno „vapky“, jak informuje web Region.Rozhlas. Do poslední dávky vody také radí přidat přípravek s obsahem mědi, který má dezinfekční účinky, ale rovněž brání vzniku mechů, lišejníků a řas a účinně ničí spory hub.

Další tipy na šikovné postřiky na mšice – vyberte si podle svého gusta

Jakou přírodní ochranu zahrady preferujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články