Zkušení zahradníci pokládají na záhony karton. Poslouží jako mulč a ochrání před plevelem

Pokud chcete na své zahradě zabránit růstu plevelů, naučte se, jak mulčovat zahradu kartonovými krabicemi. Je to jednoduché.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevele jsou pro mnoho zahrádkářů skutečným problémem. Mohou se rychle rozrůst a ohrozit vaše rostliny. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje snadný a ekologický způsob, jak se plevele zbavit bez použití chemikálií? Někteří zkušení zahradníci používají kartonové krabice a vyrábí z nich velmi účinný mulč.

Jak se zbavit plevele

Plevele se často označují jako rostliny, které rostou tam, kde je nechceme. Mezi nejčastější druhy patří například pýr plazivý, svlačec, kopřivy nebo pampelišky. Tyto rostliny však mohou mít široké využití (uplatní se třeba v lidovém léčitelství nebo v kuchyni), takže ne vždy je nutné je ze zahrady zcela odstranit. Nicméně, pokud rostou v místě, kde je nechcete, můžete k jejich odstranění použít kartonové krabice.

Karton jako základ záhonu

Prvním krokem je vybrat vhodné místo pro nový záhon. Poté můžete založit záhon tak, že jako první vrstvu použijete uleželý hnůj nebo alespoň dobře vyzrálý kompost. Druhou vrstvou pak budou kartonové krabice, které rozložíte na zemi. Je důležité odříznout menší části, aby bylo možné vytvořit pravidelný tvar záhonu, a zároveň odstranit všechny zbytky lepicí pásky, aby se kartony mohly správně rozložit. Kartony následně rozložte na celou plochu záhonu a postupně je skládejte na vrstvu hnoje nebo kompostu (a podobně vám mohou posloužit i plata od vajec).

Jejich použitím zabráníte plevelům v přístupu ke světlu, takže velmi rychle uhynou – a platí to i pro ty opravdu odolné. Pro ohraničení záhonu můžete použít dřevěné trámy, cihly nebo stejně velké kameny. Záhony však po celou sezónu průběžně kontrolujte a malé rostlinky plevelů odstraňujte už v zárodku. Pokud totiž stihnou vykvést a vysemenit se, práce s kartony a hnojem může být zbytečná.

Jak použít karton jako mulč na záhony iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké kartonové krabice na mulč použít

Když používáte kartony k mulčování, musíte si být jisti, že jsou zcela přírodní. Nejlepší jsou ty šedé nebo hnědé bez laku a fólií. Hledejte také pokud možno ty vyrobené z přírodních materiálů, které neobsahují žádné syntetické materiály, jež by mohly být pro vaši zahradu škodlivé. Pozor si dejte zejména na to, čím jsou kartony lepeny. Zatímco dříve se často používaly kostní a kožní klihy (glutinová lepidla), dnes se na našem trhu mnohdy vyskytují spíše kartony vyráběné v zemích třetího světa, v nichž se ekologická lepidla nepoužívají.

Před použitím kartonů na mulčování z nich také musíte odstranit všechny štítky, nálepky, pásky a sponky. Tyto materiály nejsou přírodní a v zemi se nebudou rozkládat. Místo toho budou dělat jen problémy a stanou se překážkou pro kořeny rostlin. Na záhony také nedávejte kartony znečištěné od oleje, chemikálií nebo tuků. Tyto látky jsou pro rostliny škodlivé a mohou způsobit znečištění půdy.

Jaké triky používáte při péči o rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články