Myši se zeleniny ani nedotknou, ze sklepa i skladu je odežene máta peprná

Docela obyčejná máta si dokáže poradit s mnoha nevítanými škůdci. Při správné aplikaci umí vyhnat i dotěrné hlodavce.

Myši se úrody ani nedotknou, ze sklepa i skladu je odežene máta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem chladného počasí hlodavci aktivně vyhledávají potravu a často se vydávají na průzkum do zahrad, sklepů a skladů. Mezi těmito nevítanými hosty představují značný problém především myši. Nemusíte však proti nim bojovat jen chemickými prostředky. Místo toho vsaďte na přírodní odpuzovače, které je vyženou rychle a spolehlivě.

Pachy, které odpuzují myši

Myši jsou velmi citlivé na určité pachy, takže proti nim můžete použít několik přírodních vůní, kterými je lze účinně zahnat.

  • Máta peprná: Myši nesnáší vůni máty peprné. Umístěním sáčků s mátou peprnou nebo vatových kuliček napuštěných esenciálním olejem kolem skladovacích prostor vytvoříte pro tyto hlodavce nepříjemné prostředí, které raději opustí.
  • Pyretrum: Pyrethrum, které se získává z květu chryzantémy, je vynikající přírodní repelent na myši a další škůdce. Zvažte použití výrobků s přídavkem pyretra nebo vysazení chryzantém v okolí objektu.
  • Jehličí jedle balzámové a borové šišky: Stejně jako zahrádkáři chrání mladé stromky jedlovými větvemi, může obložení sklepa a skladu jehličím z jedle balzámové a borovými šiškami pomoci odpudit myši.
  • Skořice a koriandr: Silná vůně skořice a koriandru je pro myši nepříjemná. Posypte mletou skořicí nebo koriandrem místa, kde se myši mohou často vyskytovat a budete mít vystaráno.

Když objevíte myší hnízdo

Pokud ve sklepě objevíte myší hnízda, je nutné okamžitě přijmout opatření, která zabrání dalšímu zamoření. Ze všeho nejdříve odstraňte nepořádek nebo odpadky, jež mohou myším poskytovat úkryty. Poté najděte a utěsněte všechny praskliny, otvory nebo mezery ve stěnách, podlahách a stropech, kterými se myši mohou dostat do sklepa.

Ultrazvukové odpuzovače hlodavců

Jednou z nejlepších a nejbezpečnějších metod, jak udržet myši mimo sklep a sklad, je instalace ultrazvukových odpuzovačů hlodavců. Tato zařízení sice mohou mít vyšší počáteční náklady, ale je prokázáno, že účinně odrazují myši a další hlodavce, aniž by představovala zdravotní rizika pro lidi nebo zvířata (samozřejmě je nesmíte umísťovat blízko místností, v nichž chováte hlodavce jako domácí mazlíčky – ublížit by mohly například, křečkům, potkanům, morčatům apod.).

Jak na hlodavce v domě iZdroj fotografie: Freepik

Ultrazvukové odpuzovače vydávají vysokofrekvenční zvukové vlny, které jsou pro člověka a většinu domácích zvířat neslyšitelné, ale pro hlodavce nesnesitelné. Tyto vlny vytvářejí pro myši nepřátelské prostředí, takže se chtějí držet daleko od chráněného prostoru. Ultrazvukové odpuzovače navíc pokrývají značný dosah, což zajišťuje, že se myši nevrátí. Můžete je samozřejmě používat jen po část roku a tak jejich vitalitu takříkajíc pošetřit – díky tomu vám mnohem déle vydrží a vložená investice se vám vrátí mnohem dříve.

Jak svou úrodu proti nezvaným hostům chráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články