Na bělidlo zapomeňte, citron a vinný ocet rozzáří každé prádlo

Drahé bělidlo na prádlo z drogerie skvěle nahradí směs octa a citronu. Pokud je zkombinujete ve správném poměru, bude vše zase jako nové.

Vyčištění utěrek sodou a octem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli bělidlo bylo dlouho považováno za to nejlepší řešení pro rozjasnění prádla, existují přírodní alternativy, které nabízí stejné výsledky i bez aplikace chemikálií. Na bíle prádlo se dlouhodobě osvědčuje citron a vinný ocet.

Výhody používání citronu a bílého octa

Citron i bílý ocet jsou přírodní, biologicky odbouratelné látky. Na rozdíl od bělidla, které může při vniknutí do vodních systémů poškodit životní prostředí, jsou citron a ocet ekologickými alternativami, které nezanechávají negativní dopad na planetu. Bělící prostředky také mohou časem oslabit a poškodit tkaniny, což vede k jejich předčasnému opotřebení. Citron a bílý ocet jsou k vašemu oblečení šetrné, zachovávají jeho kvalitu a životnost. Navíc mají oba tito pomocníci přirozené deodorační vlastnosti a účinně neutralizují pachy z potu, jídla a dalších zdrojů.

Použití citronu při praní

Citrony jsou všestranné ovoce a jejich přirozená kyselost dokáže se zašlým prádlem zázraky. Jak použít citronovou šťávu jako bělidlo?

  • Vymačkejte čerstvou citronovou šťávu do misky.
  • Zřeďte ji stejným množstvím vody, abyste předešli možnému poškození tkanin.
  • Směs citronové šťávy aplikujte přímo na skvrny nebo odbarvená místa na oblečení.
  • Před obvyklým praním nechte citronovou šťávu na látce působit asi 15 minut.
Zašedlé nebo zažloutlé prádlo není nijak příjemné na pohled, a proto řada lidí sahá po bělidlu z drogerie iZdroj fotografie: Pixabay
Zašedlé nebo zažloutlé prádlo není nijak příjemné na pohled, a proto řada lidí sahá po bělidlu z drogerie

Plátky citronu na odstranění zápachu: Vložte plátky citronu do síťovaného sáčku nebo ponožky. Tento sáček vložte do pračky spolu s prádlem. Plátky citronu uvolní svou přirozenou vůni a pomohou odstranit zápach z vašeho oblečení.

Použití bílého octa při praní

Místo komerčních aviváží přidejte do dávkovače v pračce půl šálku bílého octa. Bílý ocet změkčí vaše oblečení a pomůže také zabránit vytvoření statického náboje. A lze ho také použít jako odstraňovač skvrn:

  • Před praním naneste bílý ocet přímo na skvrny.
  • Jemně vetřete ocet do skvrny měkkým kartáčem nebo hadříkem.
  • Oblečení vyperte jako obvykle.
Jak obnovit zašlý plastový zahradní nábytek po zimě iZdroj fotografie: Depositphotos
Drahé bělidlo na prádlo z drogerie skvěle nahradí směs octa a citronu

Uvidíte, že po skvrnách nebude ani památky (pro jistotu se doporučuje sušit tkaniny na přímém slunci, které případné zbytky skvrn skvěle vybělí).

Rozjasňující prostředek: Přidejte půl šálku bílého octa do pracího cyklu. Bílý ocet může pomoci rozjasnit barvy a odstranit zbytky mýdla, takže vaše oblečení bude vypadat svěže a živě. A skvěle také neutralizuje pachy. A jak ho použít? Jednoduše přidejte půl šálku bílého octa do posledního cyklu máchání, aby vaše prádlo vonělo čistotou a svěžestí.

Jak se o čistotu, bělost a svěžest svého prádla staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články