Na dno trouby nasypte sůl, poradí si s nečistotami a usazeninami

Docela obyčejná sůl vám velmi efektivně pomůže odstranit nečistoty a usazeniny, které se mohou hromadit na dně trouby. Ušetříte tak za čističe.

Jednoduchý trik na čištění trouby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trouba patří k nejpoužívanější součástem kuchyni vůbec (alespoň já to tak mám – není snad den, aby nebyla v permanenci). Není tedy divu, že v sobě velmi rychle shromáždí pořádnou dávku mastnoty a špíny. Tyto pozůstatky různých kulinářských počinů se však mohou časem proměnit v odolné usazeniny, které jsou výzvou i pro ty nejúčinnější chemické čisticí prostředky. Odstranit je však můžete mnohem jednodušeji s pomocí kuchyňské soli.

Sůl: nadčasový prostředek

Celý postup začíná podle webu AAzdraví rozsypáním obyčejné kuchyňské soli na dno trouby (snažte se o její co nejlepší rozložení). Následně troubu zahřejte na 100 °C a počkejte, dokud sůl pod jemným působením tepla nezíská zlatavý odstín, což signalizuje zahájení její očistné práce. Jakmile trouba vychladne a sůl dokončí svůj úkol, jednoduše ji odstraňte hrubou stranou houbičky společně s veškerou špínou a mastnotou – půjde to skoro samo. Nakonec vše dočistíte běžným saponátem, vymyjte čistou vodou a vytřete do sucha.

Záchod bude vonět jako nikdy dřív, stačí trochu pracího prášku

Čas vyprat troubu: Odolnou mastnotu v troubě zvládne bez potíží zničit prací prášek

Trik s fólií pro ještě lepší účinek

Pokud potřebujete vyčistit i stěny trouby, pak vám jen rozsypání soli stačit nebude. Pro takový případ doporučuje web iReceptář trik s potravinovou fólií. Stěny navlhčete octem, saponátem nebo jiným zvoleným prostředkem a následně na ně nalepte běžnou potravinou fólii. To je udrží ve vlhku a zajistí, že se uvolní i ta nejodolnější špína. Přibližně po hodině stačí fólii odstranit a vše dočistit houbičkou. Nic víc nebývá třeba.

Jak snadno a účinně vyčistit troubu pomocí mince iZdroj fotografie: Freepik
Na dno trouby nasypte hrubou sůl a nechte ji tam asi hodinu. Tento jednoduchý krok vám báječně pomůže s jejím dalším čištěním

Další trik nám poradila čtenářka Martina K. z rudky u Kunštátu. „Když se mi nechce troubu dlouho drbat, vložím do ní nerezovou misku, naplním ji vodou a přidám rozkrojený citron. Troubu zapnu na 100 °C a nechám asi hodinu. Vzniklá pára všechny nečistoty uvolní a já už je pak jen dodrbu drátěnkou. Je to levné a ekologické.“ A vyzkoušet můžete i trik s mincí, o jehož provedení informovali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Máte doma parní troubu? Pak se podívejte na specifika jejího čištění

Jak často čistíte svou troubu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články