Na podzim rozsypte po zahradě dřevěný popel, rostliny ho doslova milují

Dřevěný popel rozhodně není odpad, který by patřil do popelnice – obsahuje totiž řadu cenných látek, které rostliny doslova milují.

Dřevěný popel v dlani i Zdroj fotografie: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY
                   

Výživa zahrady dřevěným popelem se opět vrací na výsluní – a není divu. Tento prastarý postup, který je v moderním zahradničení často opomíjen, v sobě skrývá celou řadu výhod, jak informuje web iReceptář. A vaše rostliny se vám za tuto péči rozhodně odvděčí.

Přínos popela pro rostliny

Ukrývá v sobě množství živin, které jsou důležité pro silný růst rostlin. V jeho složení se nacházejí důležité minerální látky:

  • Fosfor, který stimuluje kořeny a je nezbytný pro zdraví rostlin.
  • Draslík, který podporuje proces fotosyntézy, bez něhož rostliny nemohou prospívat.
  • Vápník, který neutralizuje kyselé pH půdy.
  • Hořčík, který ovlivňuje růst.

Většina zahrádkářů se k jeho použití uchyluje na podzim, ale není třeba čekat celou sezónu, abyste mohli využívat jeho výhod. „Díky svým vlastnostem totiž dřevěný popel pozoruhodně zvyšuje odolnost rostlin proti mrazu a zvyšuje jejich odolnost proti chorobám a škůdcům. Kromě toho zlepšuje chuť, strukturu a vůni pěstovaného ovoce a zeleniny. Proto je nezbytné posypat jím okolí rostlin ještě teď,“ píše čtenář Miroslav N. z Bílčice.

S blížícím se koncem sezóny už papriky leckdy nezrají tak rychle, jak by bylo třeba iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete svou zahradu perfektně vyživit, nemusíte sahat po komerčních hnojivech. Naopak – skvěle jí pomůže obyčejný popel

Které rostliny popelem hnojit

Podle webu AkčníCeny prospěje dřevěný popel zejména rostlinám, které preferují zásadité půdní podmínky. Mezi ty běžně pěstované patří např:

  • ovocné stromy a keře (rybíz, angrešt).
  • balkonové květiny (mj. fuchsie, muškáty).
  • většina druhů zeleniny (například rajčata, papriky, okurky, mrkev, petržel, cibule, pórek, salát a další).
dreveny popel

Dejte sbohem molicím na zahradě, účinnými zbraněmi je popel a amoniak

Kromě sypání popela na záhony se však nabízí i další možnost. Mnoho rostlin je totiž potřeba přes zimu zalévat (samozřejmě výhradně v bezmrazých dnech). Místo obyčejné zálivky však můžete využít výluh z popela (nechte ho vylouhovat 24 hodin nejlépe v dešťové vodě). Díky tomu své zahradě dodáte cenné živiny v té nejlépe dostupné formě. Chalupáři-Zahrádkáři radili už dříve, že z ovocných keřů tuto péči na podzim ocení hlavně rybíz a angrešt. S péčí o zahradu vám může pomoci i shrabané listí a tráva.

Dřevěný popel růže vyživí a pomůže jim lépe odolat mrazivým teplotám iZdroj fotografie: Freepik
Dřevěný popel rostliny vyživí a pomůže jim lépe odolat mrazivým teplotám

Jak jinak lze dřevěný popel využít

Já dřevěným popelem také obohacuji kompost. Díky tomuto postupu odpadá nutnost rozvážet ho na různé plochy zahrady, protože díky kompostu se nakonec dostane úplně ke všem. Zima navíc vybízí i k jeho použití na zledovatělé chodníky a cesty.

Nejlepší hnojivo pro okurky, rajčata a lilek z dřevěného popela

Čím vyživujete zahradu před příchodem zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články