Nábytek otřete hadříkem s aviváží, žádný prach se na něm už neusadí

Pokud se vám nechce utrácet za drahé čističe a leštidla na nábytek, pak si vezměte k ruce docela obyčejnou aviváž – skvěle je totiž nahradí.

Usnadněte si utírání prachu, pomůže vám s tím ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věčný boj s usazováním prachu na nábytku je známým údělem mnoha domácností, a to zejména v letních dnech, kdy otevřená okna přivádějí dovnitř nejen čerstvý vzduch, ale i neúnavnou přehlídku prachových částic (bohužel, totéž platí i pro zimu všude tam, kde se obyvatelé s topením čímkoli právě nežinýrují – alespoň taková je moje zkušenost). A když už si myslíte, že jsou vaše povrchy bez poskvrnky, stačí mrknout a objeví se jemná vrstva prachu, která se doslova vysmívá vašemu úsilí. Ovšem aviváž to může změnit, jak informuje web ProŽeny.

Vezměte si k ruce aviváž

Postup je jednoduchý: nejprve nábytek zbavte prachu, abyste zajistili čistý povrch pro následnou aplikaci aviváže. Poté vezměte suchý hadřík, naneste na něj lžičku tohoto šikovného pomocníka (více opravdu není třeba) a jemně otřete povrch nábytku. Díky tomu se na něm vytvoří tenká ochranná vrstva, která odpuzuje prach, čímž se výrazně sníží i četnost úklidu.

Boty uschnou v zimě rychle, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Aviváž už není potřeba, hravě ji nahradí obyčejná rýže

Proč to funguje

Tajemství účinnosti aviváže spočívá v jejím složení. Je navržena tak, aby snižovala statickou přilnavost oblečení, a podobně brání také ulpívání prachových částic na povrchu nábytku. Prach, který se skládá především z drobných vláken a částic, je totiž přitahován ke staticky nabitým povrchům doslova jako magnet – což si snadno ověříte třeba u elektroniky. Na tu však aviváž nepoužívejte, mohla by ji poškodit.

Co s odolnými skvrnami

Pokud však na nábytku bojujete zároveň i se skvrnami různého původu, budete potřebovat o něco těžší kalibr. Podle webu NášDům vám skvěle pomůže směs vytvořená z jedné lžíce octa, jedné lžíce mýdla a sklenice teplé vody. Jak na ni? Míchejte, dokud se mýdlo zcela nerozpustí, následně ji naneste na skvrny a po pár minutách působení je jednoduše setřete. V případě přetrvávajících skvrn se však raději uchylte k použití čisticího prostředku určeného přímo na dřevo, delší působení výše zmíněné směsi totiž není příliš vhodné – mohla by ho poškodit.

Aviváž prádlo změkčí, je ale plná chemie. Zkuste místo ní raději glycerin iZdroj fotografie: Freepik
Aviváž je při péči o nábytek nepostradatelná. Obsahuje totiž látky, které zabraňují usazování prachu na jeho povrchu

Nábytek z masivu se vyplatí jako bonus ošetřit i kvalitním olejem, který zvýrazní jeho kresbu a prodlouží i jeho životnost. „Vždy používejte měkký, neabrazivní hadřík a nezapomeňte leštit ve směru kresby dřeva, abyste zvýraznili jeho přirozenou krásu,“ radí na závěr čtenářka Zdena N. z Příbrami, která dříve v obchodě s nábytkem pracovala. Mimochodem – velmi účinná je v tomto ohledu i kyselina citronová. A jakékoliv nečistoty snadno smetete díky chytrému fíglu se smetákem obaleným izolepou, jak doporučovali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Péče o dřevo: jak čistit a opravit dřevěný nábytek

Jaké jsou vaše triky při péči o nábytek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články