Kopřivové hnojivo nakopne rostliny k růstu a ochrání je před škůdci

Využijte volně rostoucí plevel k výživě a ochraně vašich mladých rostlin. Za tuto zálivku vám vaše sazenice opravdu poděkují. Tímto jim zajistíte ty nejlepší podmínky pro další vývoj.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kopřiva je nejen vynikající bylinou, která je velmi prospěšná pro lidské zdraví, ale má také velmi pozitivní účinky na růst a vývoj dalších rostlin. Za pár korun si tak doma můžete připravit velmi účinnou směs, pomocí které svou zahradu vyživíte a ochráníte před útoky některých druhů škodlivého hmyzu. Ošetřete rostliny tímto postřikem a těšte se v létě z bohaté a chutné úrody.

Kopřivová jícha a jak na ni

Než tento plevel prorůstající vaší zahradou vyhodíte, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Tímto snadným postupem získáte vynikající přírodní přípravek proti mšicím. Kromě toho jsou kopřivy bohatým zdrojem minerálních látek, jako draslík, dusík, vápník, křemík i železo. Kopřivovou jíchou tak své sazenice nejen ochráníte před škůdci, ale také doplníte do půdy zásobu potřebných živin.

Zbavte se škůdců a plísní

Tento postřik použijte k ošetření salátů, zelí, fazolí nebo mangoldu a brambor, které bývají mšicemi velmi často napadány. Využít jej lze taky na ovocné stromy. Zejména jabloně, hrušně a slivoně, které jsou často sužovány obalečem. Kromě těchto škůdců vás velmi účinně zbaví přítomnosti svilušek a dřepčíků, kteří by si na vaši úrodě rádi pochutnali. Nadto je kopřivová jícha skvělým preventivním prostředkem proti vzniku plísní.

hnojivo z kopřiv iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit jíchu z kopřiv

Tuto výživnou směs si připravíte tak, že do kyblíku nebo jiné nádoby nasbíráte kopřivy a zalijete vodou. Dva týdny nechte směs kvasit a občas nezapomeňte promíchat. Jakmile procesy kvašení skončí, máte hotovo a můžete nálev používat. Předtím je však důležité jej naředit s vodou v poměru 1:20, protože je čistý výluh příliš silný a vaše rostliny by mohl spálit.

Jícha ze sušených kopřiv

V případě, že zrovna kopřivy nikde poblíž nemáte, lze je nahradit sušenými bylinami. Stačí 15 g sušených kopřiv zalít jedním litrem vody a nechat macerovat další čtyři dny. Po této době směs důkladně promíchejte a přefiltrujte. Hotový nálev přelejte do nádoby s rozprašovačem a ošetřete napadené rostliny i mladé sazenice. Kopřivovou jíchu lze použít k zálivce okrasných keřů i rostlin, a dokonce i k výživě a ochraně pokojových rostlin.

Nejúčinnější hnojivo z kopřiv

Jak využíváte kopřivovou jíchu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články