Namleté slupky česneku hodím k okurkám, další sezónu pak rostou jako zblázněné

Při péči o okurky se nemusíte spoléhat na to, zda vám vyjde počasí. Hodně problémů vám pomůže vyřešit už včasná příprava záhonu.

i Zdroj fotografie: Judgefloror / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koncept používání česnekových slupek ke zlepšení růstu okurek může znít netradičně, ale má kořeny v principech udržitelného a ekologického zahradničení. Česnekové slupky jsou bohatým zdrojem živin a sloučenin, které mohou vašim okurkám prospět hned několika způsoby:

Jak prospívají slupky z česneku okurkám

Česnekové slupky obsahují základní živiny, jako je draslík, vápník a síra, které jsou prospěšné pro růst a vývoj rostlin. Tato zelenina je rovněž známá pro své přirozené vlastnosti odpuzující škůdce. Slupky sice nejsou tak účinné jako čerstvý česnek, ale přesto mohou pomoci odradit některé zahradní škůdce a ochránit tak rostliny okurek před možným poškozením. Navíc obsažené organické látky zlepšují strukturu půdy, zvyšují retenci vody a zlepšují mikrobiální aktivitu v půdě, čímž vytvářejí zdravější prostředí pro vaše okurky.

Příprava mletých česnekových slupek

Před použitím mletých česnekových slupek na zahradě je třeba je řádně připravit. Zde je návod krok za krokem:

  • česnekové slupky (získané z oloupaných stroužků česneku).
  • ostrý nůž nebo kuchyňské nůžky
  • prkénko na krájení
  • nádoba na uchovávání mletých slupek

Nasbírejte slupky ze stroužků česneku a ujistěte se, že jsou slupky suché a zbavené zbytků česnekové dužiny. Poté je položte na čisté krájecí prkénko. Pomocí ostrého nože nebo kuchyňských nůžek slupky jemně nasekejte nebo rozmělněte na malé kousky. Čím menší kousky, tím snadněji se v půdě rozpadnou. Nakonec vložte mleté česnekové slupky do vzduchotěsné nádoby nebo uzavíratelného sáčku pro pozdější použití na zahradě.

Nenechte příští rok úrodu svých okurek v rukou náhody a pojistěte se včas iZdroj fotografie: Pixabay
Nenechte příští rok úrodu svých okurek v rukou náhody a pojistěte se včas

Použití mletých česnekových slupek na zahradě

Nyní, když máte připravené mleté česnekové slupky, je čas je strategicky použít na okurkovém záhonu.

  • Určete oblast, kde plánujete v příští sezóně pěstovat okurky. Může se jednat o vyhrazený záhon pro okurky nebo o část v rámci vaší zahrady.
  • Na vybrané místo rovnoměrně rozprostřete mleté česnekové slupky po půdě. Snažte se o tenkou a rovnoměrnou vrstvu.
  • Jemně zapracujte mleté česnekové slupky do několika centimetrů horní vrstvy půdy. K tomu můžete použít hrábě nebo ruční lopatku. Smícháním slupek s půdou zajistíte, že jejich živiny budou pro rostliny okurek snadno dostupné.
  • Pokud plánujete mulčovat svůj okurkový záhon, naneste mulč na ošetřenou půdu. Plochu důkladně zalijte, aby se mleté česnekové slupky lépe spojily s půdou.

A jako další hnojivo pak můžete použít třeba kurkumu se sodou.

Celoroční pěstování roubovaných salátových okurek a jak na něj

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro přípravu záhonu pro okurky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články