Česnek je jednou z nejoblíbenějších bylinek, kterou se dá chutně okořenit mnoho slaných pokrmů. Do leckterých jídel si rádi přidáme stroužek či dva. Ale nejdříve je musíme oloupat, a to může být pro někoho problém. A někdy potřebujeme do jídla přidat česneku přímo celou spoustu. Loupat jeden stroužek po druhém je ale otrava a trvá to dlouho.
V těchto případech zkuste tohle:
Použijte horkou vodu
Dejte stroužky do mísy a přelijte horkou vodou. Nechte minutu působit a česnek půjde oloupat úplně snadno. Jen musíme dát pozor, abychom si při lovení stroužků neopařili ruce.
Nůž
Profesionální kuchaři mají v záloze ještě jeden trik, jak česnek oloupat úplně snadno. Dají česnekový stroužek na krájecí prkénko a plochou stranou nože jej zmáčknou. Tím částečně stroužek rozmáčknou a rozruší jeho spojení s obalem i jeho pevnost. Trochu to křupne a česnek pak půjde snadno oloupat.
Takže loupání si můžete usnadnit buď:
- horkou vodou
- rozmáčknutím stroužku nožem
Jak se zbavit vůně česneku
A kdybyste měli pocit, že vám po přípravě chutných česnekových jídel voní nejen kuchyň, ale i ruce, použijte po omytí teplou vodou a parfémovaným mýdlem k závěrečnému opláchnutí ještě vodu s citronovou šťávou. K omytí kuchyňského náčiní, krájecích prkének, nožů i kuchyňského pultu je možné použít také jedlé sody, to je výborný pomocník při zbavování se nechtěných pachů v kuchyni. Dává se například i v mističce do ledničky, aby déle voněla jako právě čerstvě umytá.
A aby ještě i druhý den nikdo nepoznal, že jsme k večeři měli jídlo okořeněné česnekem, naše babičky doporučovaly vypít sklenici mléka nebo rozžvýkat pár petrželových lístků.
I když nejbezpečnější asi je oddávat se česnekovým hodům raději o víkendech. Ale o to více si to můžeme užít, a to i tu nejjednodušší, ale stále oblíbenou topinku potřenou česnekem.