Naučte se pěstovat bylinky na parapetu a budete mít přísun čerstvé zeleně plné vitamínů opravdu po celý rok. Není to těžké.
Za okny už se pomalu blíží zima a ten, kdo byl zvyklý si chodit pro čerstvé lístky máty nebo bazalky přímo na záhon, už brzy o toto své potěšení přijde. Naštěstí lze naprostou většinu bylinek pěstovat i na okenním parapetu. Musíte jen dodržet několik důležitých zásad.
Jak pěstovat bylinky na parapetu
Pro jejich spokojenost je klíčové světlo. Pro bylinky se proto nejlépe hodí okno orientované na východ nebo na jih bez jakýchkoliv překážek (např. vysokých stromů). Pokud doma takové okno nemáte, pak zvažte instalaci střešního okna, světlovodů nebo umístění pěstebního světla přímo nad vaše bylinky. Nezapomeňte také své květináče otáčet, aby se vám bylinky příliš nevytahaly ke světlu.
Vyberte odolné odrůdy bylinek
Pro pěstování uvnitř si vyberte bylinky, se kterými vaříte nejčastěji, a snažte se najít pokud možno miniaturní odrůdy nebo ty, které naopak velmi rychle přirůstají a snesou i ne zcela optimální podmínky. Mezi nejoblíbenější bylinky pro pěstování uvnitř jsou bazalka, petržel a rozmarýn a v zahradnictvích je tedy seženete v mnoha kultivarech.
Použijte květináč s dobrou drenáží
Ujistěte se, že jste si pro pěstování bylinek vybrali květináče s dostatečně velkým odtokem – pěstování bylinek například ve starých hrnečcích sice vypadá dobře, ale ve skutečnosti v něm tyto rostliny dlouho nevydrží. Pokud máte pouze uzavřený květináč, nasypte na jeho dno kameny a do půdy přimíchejte trochu vermikulitu, abyste pomohli odvodnění.
Opatrně zalévejte a hnojte
Nebuďte příliš horliví – u bylinek na parapetu mnohdy příliš péče škodí. A na hnojení se vyplatí mít po ruce kalendář. A mějte na paměti, že většina bylinek na parapetu umírá kvůli nadměrné péči, nikoli kvůli jejímu nedostatku.
Pozor na správnou sklizeň
S první sklizní zelených lístků nebo natí počkejte, až rostlina dozraje. Nikdy také nesklízejte více než jednu třetinu rostliny najednou, mohli byste své rostlince ublížit. Poté počkejte, až tato třetina vyroste, než budete své malé zelené svěřence znovu sklízet. Pravidelně také odstraňujte všechny květy, pokud se objeví. Kvetení se negativně projeví na chuti bylinek.
Které bylinky se pěstují nejsnáze
Sázkou na jistotu je rozhodně rozmarýn, který potřebuje hlinitou půdu a nesnáší přemokření. Tymián je také nenáročná rostlina, která nevyžaduje velkou pozornost. Potřebuje především plné slunce a sušší půdu. Oblíbená šalvěj má ráda jasné světlo a lépe si poradí se suchem než s přemokřením. Meduňka má ráda částečně lehkou a dobře propustnou půdu a příliš mnoho slunce jí může ublížit.
Petržel miluje slunce a má ráda vlhkou půdu. Pažitka preferuje plné slunce a úrodnou půdu s dobrou drenáží. Mátě se bude nejlépe dařit v úrodné a stále vlhké půdě. Miluje polostín, ale snese i plné slunce. Oregano má rádo jasné a spíše nepřímé sluneční světlo. Je také důležité ho nepřelévat. Estragon má dlouhé a tenké zelené listy a preferuje plné slunce a čerstvý vzduch. Koriandr je spokojenější spíše v polostínu.