Nejlepší odstraňovač plevele stojí jen 15 Kč. Není to nikdo jiný, než obyčejný ocet

Plevelu se dokáže zbavit opravdu snadno – vezměte si k ruce obyčejný ocet a soustřeďte se na jeho správnou aplikaci.

Nejlepší odstraňovač plevele stojí jen 15 Kč. Jde o obyčejný ocet i Zdroj fotografie: Nino Barbieri / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Udržování venkovních prostor bez plevele, zejména na zpevněných plochách, je pro mnoho majitelů domů stálým problémem. Existuje však jednoduché a cenově výhodné řešení, které podle informací z webu ProŽeny mnozí často přehlížejí – obyčejný ocet.

Proč se plevelu mezi dlažebními kostkami daří

Umístění dlažebních kostek vyžaduje správné odvodnění povrchu. Bohužel se tento aspekt často zanedbává, což vede k tomu, že půda pod dlažebními kostkami je chudá na živiny a příliš vlhká, což jsou ideální podmínky pro růst plevele. Zatímco odstranění několika kusů plevelů lze zvládnout ručně, problém se stupňuje, když se tyto nežádoucí rostliny množí.

Pokud se vaše příjezdová cesta nebo chodník potýkají s tímto problémem, vysoce účinné řešení je na dosah. Můžete si připravit domácí postřik proti plevelu s použitím snadno dostupných přírodních ingrediencí. Tento přípravek aplikujte pokud možno před prvním sněhem a uvidíte, že se nežádoucí rostliny do jara znovu neobjeví.

Výroba domácího přípravku na odstraňování plevele

Příprava tohoto postřiku na hubení plevele je pozoruhodně jednoduchá. Vše, co potřebujete, je malá lahvička s rozprašovačem, voda a ocet (nejlepší je bílý, který je univerzálním pomocníkem i při úklidu domácnosti, jak psali Chalupáři-Zahrádkáři). Naplňte 2/3 láhve octem a zbývající 1/3 vodou. Roztok důkladně promíchejte a nastříkejte na dlažební kostky. Tento přípravek aplikujte za klidného, suchého a slunečného dne. „Tento postup opakujte dvakrát týdně po dobu tří týdnů. Po měsíci zbavíte plochu plevele nadobro,“ zdůrazňuje čtenářka Mirka N. z Vlčnova.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele

Bez chemie a námahy: Plevel z dlaždic odstraní obyčejná sůl s octem

A proč je hlavní složkou ocet? Působí totiž podobně jako herbicidy používané v zemědělství a zaměřuje se na selektivní odstraňování plevele. Kyselina octová obsažená v octu narušuje buněčnou strukturu rostlin, což způsobuje jejich vysychání a odumírání. Tento přírodní, ale účinný mechanismus z něj činí ekologický a účinný prostředek k hubení plevele, který lze použít v domácnosti bez větších nákladů.

Plevel a mech ve spárách iZdroj fotografie: Pixabay
Nenechte se zaskočit nepříjemně vyhlížejícím plevelem – jeho odstranění může být s tím správným pomocníkem docela snadné.

Řešení vytrvalých druhů plevelů

Použitý octový postřik můžete vylepšit také listím ořešáku, které obsahuje juglon – látku, která brání ostatním rostlinám v růstu, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Některé plevele jsou však obzvláště vytrvalé a ocet na ně nestačí. Některé druhy, jako je například jílek vytrvalý nebo pýr plazivý, bývá proto klíčové zbavit světla, radí ZahrádkářskáPoradna.

Použijte proto vrstvu lepenky, geotextilní tkaniny nebo plastové fólie a přes plevel je jednoduše přetáhněte (jak k tomuto účelu využívám staré kartonové krabice). Tento proces může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, ale nakonec zabere, to si buďte jistí.

Hubení plevele octem – jednoduchý návod s přesným postupem

Jak se úporného plevele zbavujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články