Nespokojenost se sklizní okurek a rajčat: Pomocnou ruku podá obyčejný ocet

Jestliže jste v minulých letech nebyli spokojeni s úrodou rajčat a okurek, pak letos zkuste sáhnout po osvědčeném řešení.

pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před výsadbou okurek a rajčat je zásadní příprava půdy. Ocet může pomoci při vytváření optimálních půdních podmínek. A jak je to možné? Okurky i rajčata totiž preferují mírně kyselou půdu s rozsahem pH 6,0 až 6,8. Pokud je pH příliš vysoké (zásadité), lze jej snížit právě octem. Zřeďte jeden šálek octa ve čtyřech litrech vody a použijte vzniklý roztok jako zálivku. Ta okyselí půdu a vytváří prostředí, které podporuje dostupnost a vstřebávání živin. A můžete to udělat kdykoli až do konce sezóny. Stačí se řídit potřebami rostlin.

Ocet se postará i o plevel

Trápí vás plevel, neustále pronikající z okolí do vašich záhonů? Pak se o něj postarejte právě prostřednictvím octa. Postřik neředěným octem přímo na plevel totiž všechny nežádoucí rostliny zlikviduje opravdu spolehlivě. Dávejte ovšem pozor, abyste octem nepostříkali samotné rostliny okurek a rajčat, protože by mohl poškodit jejich listy.

Ocet jako prostředek proti škůdcům

Škůdci mohou představovat pro vaši úrodu také velkou hrozbu – ovšem i tentokrát můžete vsadit na pomocnou ruku podávanou octem. Odstrašující prostředek na slimáky: Tito běžní zahradní škůdci mohou způsobit zkázu vašich zeleninových záhonů, takže se proti nim ochraňte včas. Vytvořte octový roztok smícháním stejných dílů vody a octa ve spreji. Poté ho nastříkejte kolem rostlin (tedy na povrch půdy), abyste odradili slimáky od návštěvy vašich záhonů.

Ocet jako hnojivo na okurky iZdroj fotografie: Freepik

Pomůže i na mšice

Pro boj s těmito škůdci si připravte octový sprej, a to zředěním jednoho dílu octa třemi díly vody. Postižené rostliny důkladně postříkejte (zaměřte se na spodní strany listů, kde se mšice mají tendenci shromažďovat). Ocet narušuje jejich buněčné membrány a likviduje je. Podobně působí i močovina.

Ocet jako prevence nemocí

Rostliny okurek a rajčat jsou náchylné k různým chorobám, které jim mohou pomoci v růstu a snižovat výnosy. Ocet může pomoci některým z nich předcházet.

Jak si vypěstovat rajčata z plodů z obchodu iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence plísňových onemocnění jako je například padlí, mohou okurky a rajčata postihnout doslova ze dne na den. Antifungální vlastnosti octa mohou omezovat růst těchto onemocnění. A jak ho použít? Smíchejte jednu polévkovou lžíci octa s500 ml vody a vzniklý roztok nastříkejte na rostliny, zejména na listy a stonky. Tato aplikace vytváří nepříznivé prostředí pro růst plísní a snižuje riziko infekce.

Ocet pomůže i s dozráváním

Pokud musíte z nějakého důvodu sklidit nezralá rajčata, pak jim pomozte právě octem. Vložte mírně nezralá rajčata do papírového sáčku a přidejte zralé jablko nebo banán. Následně ještě dovnitř kápněte několik kapek octa, abyste zvýšili produkci ethylenu. Sáček uzavřete a nechte jej při pokojové teplotě několik dní. Ethylen produkovaný ovocem urychlí zrání rajčat.

Jak se o svá rajčata a okurky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články