Škůdci a choroby se na stromech neobjeví, chce to modrou skalici

Dopřejte svým stromům na zahradě tu nejlepší péči a vyzkoušejte také tento jednoduchý trik. Tímto postřikem ze modré skalice je ochráníte před škůdci i nemocemi.

Podzimní postřik na stromy: Mech a lišejník hynou díky síranu železnatému i Zdroj fotografie: JarrahTree / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podzimní dny se v mnoha zahradách nesou ve znamení poslední sklizně a přípravy rostlin na nadcházející chladné období. Zanedbávat byste neměli ani péči o stromy. Aby vám i v příštím roce bohatě plodily, ošetřete je na podzim tímto postřikem. Podle internetového portálu Zahrada je modrá skalice vynikajícím pomocníkem, který je zbaví škůdců i zárodků chorob a lišejníků. Její účinky jsme se proto rozhodli otestovat i ve vlastním sadu.

Nezapomeňte stromy prostříhat

Jedním z důležitých kroků, který byste rozhodně neměli vynechávat, je prostříhání koruny stromu. Zbavit byste se měli především všech mrtvých, nemocných nebo jinak poškozených výhonků. Které dřeviny je vhodné prořezávat na zimu, a jak přesně při tom postupovat, jsme se již dříve rozepsali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Vyživte stromy dávkou hnojiva

Podceňovat byste neměli ani podzimní hnojení. Nemusíte přitom nutně kupovat drahé hnojící směsi plné chemikálií, jejichž dlouhodobé používání škodí jak životnímu prostředí, tak i vašemu vlastnímu zdraví. Namísto toho raději sáhněte po šetrnějších a bezpečnějších přírodních alternativách. V dřívějším článku na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili k tomuto účelu využít močovinu. V příštím roce vám zajistí opravdu bohatou úrodu.

Jak ošetřit stromy na zimu

Druhá polovina října je ideální dobou k aplikaci vhodného postřiku, jehož pomocí zajistíte stromům dostatečnou ochranu před škůdci i nemocemi. Jak potvrzuje web České nápady, modrá skalice je v tomto směru opravdu účinná. Vyhnete se nejen nakažení dřevin v zahradě, ale také předejdete případnému přezimování hmyzu nebo jejich larev pod kůrou stromu.

postřik stromů iZdroj fotografie: Depositphotos
Ošetřete na podzim stromy přípravkem z modré skalice

K přípravě tohoto postřiku vám stačí naředit modrou skalici s vodou v poměru 1:10. Směs důkladně promíchejte a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Jakmile máte hotovo, aplikujte přímo na stromy a keře. Účinky tohoto postřiku potvrzuje i náš čtenář Tomáš H. z Kunína: ,,Díky modré skalici mám celý sad bez plísní a lišejníků. Stromům se vyhýbají i škůdci, kteří mě kdysi několikrát připravili téměř o celou úrodu.”

Jakým postřikem ošetřujete stromy v zahradě na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články