Nové muškáty bez námahy a za pár korun: Odzkoušenou techniku zakořenění řízků zvládne každý

Pelargonie velmi dobře snášejí suchou půdu, a proto jsou ideální pro slunné balkony, terasy a venkovní zahrady. A dobře se množí.

Muškáty přežijí zimu jako v bavlnce: Klíč úspěchu se ukrývá v zaštipování i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pelargonie, běžně známé jako muškáty, představují rod kvetoucích rostlin z čeledi Geraniaceae. Tyto oblíbené dlouhokvetoucí krásky, kterých je mimochodem více než 280 druhů, pocházejí z Jižní Afriky, ale dnes se podle webu iReceptář pěstují po celém světě. V zahradách a na balkonech se nejčastěji vyskytují druhy Pelargonium zonale a Pelargonium peltatum, známé svými nápadnými květy, snadnou péčí a odolností v různých klimatických podmínkách.

Příprava řízků muškátů

Prvním krokem při množení pelargonií je získání řízků. Řízky pelargonií lze odebírat kdykoli během roku, i když úspěšnost je vyšší během vegetačního období (od jara do začátku léta), kdy jsou rostliny nejvitálnější. Hledejte zdravé, silné stonky mateřské rostliny a vybírejte ty, které jsou bez chorob a škůdců. Silný a odolný stonek zvyšuje šanci na úspěšné zakořenění.

  • Vyberte stonek dlouhý asi 10-12 cm.
  • Ostrým, čistým nožem nebo nůžkami proveďte rovný řez těsně nad listovým uzlem (místo, kde list vyrůstá ze stonku).
  • Ujistěte se, že na řezu jsou alespoň 2-3 zdravé listy.
  • Z řezu odstraňte květní pupeny nebo velké listy, protože mohou rostlině odčerpávat energii, kterou potřebuje pro růst kořenů.

Bohatě kvetoucí muškáty? Dosáhnout jich není těžké, pomocnou ruku nabízí droždí

jak ošetřit řízky květin iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám vaše muškáty dělaly radost i během následujícího roku, musíte je právě teď správně zazimovat – není to vůbec těžké.

Příprava vodního roztoku

Rozpusťte jednu tabletu Celaskonu (nebo jiné tablety vitaminu C) ve 250 ml vody. Roztok míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Před vložením do půdy ponořte řízky do tohoto roztoku na několik minut, abyste jim dodali sílu. Tento jednoduchý trik pomáhá podpořit přirozenou schopnost řízků vytvářet kořeny a urychluje proces zakořeňování.

Nyní je čas zasadit řízky do půdy. Ujistěte se, že používáte dobře propustný substrát. Tyto rostliny totiž podle webu My-geranium opravdu nemají rády přemokřenou půdu, proto je nezbytné použít směs, která se o to postará „Pomocí tužky nebo prstu vytvořte v zemině malé otvory a opatrně do nich vložte řízky asi 2-3 cm hluboko. Pak květináč postavte na sluníčko a dobře zalévejte,“ upřesňuje postup paní Jana T. z Třebechovic, která takto množí podle svých slov muškáty „snad už odnepaměti.“

Chytrý způsob množení muškátů z tajného almanachu zahrádkářů: V rekordním čase se uchytí každý řízek, z jedné rostliny uděláte 5 dalších

Aby vás i letos tyto květiny překvapily svou krásou, musíte jim dopřát ty správné podmínky. Pro začátek je dobře nastartujte. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás i letos tyto květiny překvapily svou krásou, musíte jim dopřát ty správné podmínky. Pro začátek začněte s řízkováním.

Přibližně po 3 až 4 týdnech by se na řízcích měly začít vytvářet kořeny. Jejich vývoj můžete zkontrolovat jemným zataháním za řízky – pokud ucítíte odpor, je vše v pořádku. Velké rostlinky pak stačí již jen vysadit na jaře do nového květináče a pěstovat jako obvykle. A pokud hledáte výživné hnojivo, připravte si ho z aloe, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dřív.

Jak obvykle množíte muškáty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články