Nůžky budou ostré jako nové, nabrousit se dají za pomocí hliníkové folie

Ostření nůžek alobalem je velmi účinné. Tento postup využívá principu abraze a pomáhá zbavit nůžky případných drobných otřepů a ztupení.

Nůžky budou ostré jako nové, nabrousit se dají za pomocí obyčejné hliníkové folie i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nůžky jsou v každé domácnosti nebo dílně nepostradatelným nástrojem. Časem však i ty nejlepší mohou ztratit svou ostrost a z kdysi rychlého úkonu se stane frustrující práce. Pokud doma nemáte speciální ostřič, zkuste alobal.

Metoda hliníkové fólie

Kouzlo hliníkové fólie, která vdechuje nový život tupým nůžkám, spočívá především v její jednoduchosti a dostupnosti (broušení samotné totiž podle mých zkušenostní příliš nevydrží – ale jako nouzovka je to skvělé). Tato metoda spočívá v několikanásobném přeložení kusu hliníkové fólie tak, aby se vytvořila silná vrstva, jak radí web Dům&Zahrada. Pomalým a rovnoměrným stříháním této vrstvy se čepele nůžek opět vybrousí a obnoví se jejich ostrost.

Klíč k úspěchu spočívá v detailech, radí čtenář Martin P. z Kosiček. „Dejte si pozor na pomalé stříhání a udržování rovné linie, což zajišťuje rovnoměrné naostření celé délky čepele. Tato pečlivost zajistí, že žádná část nezůstane nedotčena.“

Jak nabrousit tupé kuchyňské nože bez brousku, budou ostré jako mačeta

Smirkový papír a sklo

Chcete trochu dlouhodobější výsledek? Pak vám skvěle poslouží smirkový papír (zejména ten o jemné zrnitosti, jak radí web iReceptář). Stačí ho několikrát prostřihnout a na závěr čepele nůžek opláchnout a jemně osušit.

Sklo – nepravděpodobný ostřič

Poslední šikovnou metodou je použití zavařovací sklenice. Nůžky o ni nabrousíte tak, že budete „stříhat“ do jejího okraje. Tato metoda vyžaduje pevnou ruku a rovnoměrný tlak, který zajistí, že tvrdý povrch sklenice nůžky opravdu naostří a nikoli poškodí.

Pokud si chcete péči o zahradu co nejvíce usnadnit, měli byste si k ruce vzít i šikovné pomocníky – skvěle vám pomůže obyčejný alobal iZdroj fotografie: Pixabay
Je třeba vzít kousek hliníkové fólie a složit ji několikrát, aby vznikla pevná a rovná plocha. Další postup už je opravdu snadný

Trik se špendlíkem

Potřebujete nabrousit malé nůžky na nehty nebo šití? V tomto případě doporučujeme obyčejný špendlík. Opět ho zkuste párkrát „přestřihnout“ – nic víc dělat nemusíte. Ovšem dlouhá životnost nůžek není závislá jen na broušení, ale i na pravidelné péči a údržbě.

Ta zahrnuje řádné čištění, sušení a občasné promazání hrotu závěsu olejem tak, aby byl zajištěn hladký chod obou čepelí. Zásadní roli pro zachování ostří nůžek hraje také jejich správné skladování mimo dosah vlhkosti a prachu. A pokud bojujete se rzí, vyzkoušejte podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů zubní pastu.

Broušení nůžek netradičně jen s domácími pomocníky

Jak se o ostrost svých nůžek staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články