Obří okurky může mít každý, stačí je pěstovat v půdě s pH 6,5-7

Aby se okurkám dařilo, nepotřebují toho příliš moc. Kromě dostatku tepla a vydatné zálivky je třeba si pohlídat i správné pH půdy.

Jak poznat okurky k naložení? Podívejte se na barvu jejich ostnů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představte si, že na zahradě najdete okurky tak velké, že působí až neskutečně a visí z lián jako smaragdové vzducholodě v zeleném moři. Tento sen se může stát skutečností a tajemství nespočívá podle webu DesateroTváříOsobnosti v tajuplných zahradnických rituálech nebo exotických chemikáliích, ale v pochopení a úpravě něčeho tak zásadního, jako je pH půdy.

Základ úspěchu: pH a příprava půdy

Okurky vyžadují specifické pH půdy, aby mohly naplno rozvinout svůj potenciál – ideálně mezi 6,5 a 7, jak potvrzuje i web Cesta k Bydlení. Toto mírně kyselé až neutrální rozmezí usnadňuje optimální příjem živin a vytváří pro rozkvět této oblíbené zeleniny opravdu dokonalé prostředí. Příprava půdy u mě zahrnuje obohacení půdy dobře vyhnilým kompostem nebo vyváženým hnojivem, které zajistí, že okurky budou mít přístup ke všem živinám potřebným pro explozivní růst,“ radí náš pravidelný čtenář Lubomír K. z Oslavan.

Celoroční pěstování okurek na balkoně a parapetu: Bez problémů sklidíte nižší desítky kilogramů

Jednoduchá, ale revoluční technika zavlažování

Zalévání hraje při pěstování okurek klíčovou roli. Tyto žíznivé rostliny touží po stálém přísunu vláhy kvůli svému mělkému kořenovému systému. Tajemství monumentálních okurek však spočívá v nové metodě zavlažování, která zajišťuje hlubokou hydrataci půdy. Zde je návod, jak ji realizovat – uvidíte, že to není vůbec složité. Stačí si jednoduše vytvořit šikovný systém hlubokého zavlažování z PET lahve.

Vezměte desetilitrovou nádobu na vodu, otočte ji dnem vzhůru a na každé ze čtyř stran udělejte u dna malý otvor. Nádobu zakopejte do poloviny do země uprostřed záhonu s okurkami. Toto uspořádání zaručuje, že se voda dostane přímo ke kořenům. Pro zavlažování ovšem vždy používejte vodu o pokojové teplotě. Studená voda může rostlinám způsobit šok – to jsem jednou nechtěně udělala a moje rostlinky se z toho vzpamatovávaly dlouho.

Úrodu okurek zvětší kyselina askorbová iZdroj fotografie: Freepik
Velká úroda šťavnatých a křupavých okurek nemusí být jen nesplněným snem. Podpořit ji můžete péčí o správné pH půdy

Pěstování okurek v nádobách

Ne každý má ovšem k dispozici rozsáhlé zahradní pozemky, ale to by vás nemělo od pěstování obřích okurek odradit. Vyzkoušet totiž můžete i jejich pěstování v kontejnerech. Blíže ho Chalupáři-Zahrádkáři popsali v tomto článku.

Jak na pěstování okurek v nádobách

Jaké triky máte pro pěstování okurek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články