Obrovské jahody v létě může mít každý, stačí použít síran měďnatý

Pokud si chcete už teď pojistit úrodu lahodných a šťavnatých jahod, pak je musíte pohnojit tím správným prostředkem.

Obrovská úroda jahod – pomůže jediná zálivka z jódu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Péče o jahodníky by se neměla zanedbávat ani na začátku jara. Příprava těchto rostlin na nadcházející sezónu je zásadním krokem, který musíte provést ještě teď. Klíčové je například správné dávkování hnojiv, jež je třeba použít. To ovšem není univerzální, ale závisí na stáří jahodové plantáže, jak uvádí web AgroNatura.

Hnojiva pro přihnojování jahod

Aby vaše jahody i letos hojně plodily, musíte jim právě teď dodat ty správné živiny. A po jakých prostředcích sáhnout?

  • Kompost nebo hnůj: Před výsadbou je vhodné obohatit půdu přibližně 4 kilogramy dobře uleželého kompostu nebo hnoje. Tato organická hmota doplní základní živiny a podpoří strukturu půdy.
  • Zdroj fosforu: Pro podporu silného rozvoje kořenů a tvorby květů zapravte do půdy 100 gramů fosforečné moučky nebo 60 gramů superfosfátu.
  • Síran měďnatý: Síran měďnatý je vynikajícím zdrojem draslíku – minerální látky, která přispívá k celkové vitalitě rostlin, odolnosti vůči chorobám a tvorbě silných plodů. Do půdy aplikujte 50 g síranu měďnatého.

Co se vám jahody snaží říct, když se na jejich listech objeví skvrny? Každá barva vyjadřuje jiný důvod

Technika aplikace hnojiv

Proces výživy jahod během jara vyžaduje péči a přesné provedení. Měli byste se držet několika důležitých bodů. Například web iReceptář doporučuje přibližně tento postup.

  • Rovnoměrné rozdělení: Hnojiva rovnoměrně rozprostřete po určené ploše pro výsadbu jahod.
  • Zapracování: Hnojiva opatrně vmíchejte do půdy pomocí zahradních vidlí nebo rýče. Tím zajistíte důkladné zapracování živin do kořenové zóny.
  • Pěstování: Po aplikaci lehce zkultivujte půdu pomocí ručních hrábí nebo motyčky, abyste zajistili správné promíchání a provzdušnění. Já to dělám obvykle dvakrát do měsíce, jahodám se pak daří mnohem lépe.
Velká úroda jahod není vždy samozřejmost. Abyste jí dosáhli i v letošním roce, musíte se pojistit prostřednictvím vhodného hnojení. iZdroj fotografie: Freepik
Velká úroda jahod není vždy samozřejmost. Abyste jí dosáhli i v letošním roce, musíte se pojistit prostřednictvím vhodného hnojení

Tento komplexní režim výživy vytváří pevný základ pro další vegetační období. Dodává rostlinám jahodníku potřebné živiny, které podpoří jejich růst, podpoří kvetení a posílí vývoj šťavnatých plodů. A nezapomeňte ani na prostřihávání, i to je pro zdraví vašich jahodníků absolutně nezbytné, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli v minulosti.

Jak se o svůj jahodový záhon staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články