Zdravou půdu pro větší úrodu zeleniny zařídí ocet s peroxidem vodíku

Ne vždy je třeba při péči o zahradu sahat po drahých prostředcích. Velkou službu vám udělá i ocet nebo peroxid vodíku.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahradníci neustále hledají inovativní a přírodní metody, jak zlepšit zdraví své půdy a maximalizovat sklizeň zeleniny. Komerční hnojiva jsou totiž často drahá, a navíc ne vždy mají ten žádoucí účinek. Leckdy je však mohou nahradit mnohem levnější prostředky – například docela obyčejný ocet a peroxid vodíku.

Proč právě ocet a peroxid?

Ocet, zejména destilovaný bílý ocet, obsahuje kyselinu octovou, která nabízí při aplikaci do půdy několik výhod. Pomáhá okyselovat alkalické půdy, regulovat růst plevele a také podporuje dostupnost živin pro rostliny. Na druhé straně peroxid vodíku poskytuje půdě kyslík, podporuje vývoj kořenů a bojuje proti škodlivým patogenům. Při společném použití ocet a peroxid vodíku vytvářejí synergický efekt a přeměňují půdu na prosperující prostředí pro všechny rostliny. Zejména u zeleniny pak dokáže zvýšit úrodu i chuť plodů.

Výhody octa a peroxidu vodíku při péči o zahradu

Regulace pH: pH půdy hraje zásadní roli v dostupnosti živin. Kyselé vlastnosti octa pomáhají vylepšovat zejména alkalické půdy, díky čemuž jsou základní živiny pro kořeny rostlin přístupnější. Úpravou pH půdy podporuje kombinace octa a peroxidu vodíku optimální příjem živin a zajišťuje zelenině potřebné zdroje pro silný růst a vývoj. Ocet vám pak pomůže i s plevelem – narušuje totiž jeho buněčnou strukturu. V kombinaci s peroxidem vodíku se účinnost octa jako prostředku pro hubení plevele ještě zvýší (stačí je jen smíchat a nastříkat na nežádoucí rostliny).

Problémem však mohou být i patogeny žijící půdě, které dokážou bránit růstu rostlin a napomáhat rozvoji nejrůznějších chorob. Peroxid vodíku se svými antimikrobiálními vlastnostmi pomáhá kontrolovat škodlivé patogeny v půdě. V kombinaci s octem vytváří nepříznivé prostředí pro patogeny, minimalizuje riziko onemocnění a podporuje zdravější rostliny. Vyšší hladina kyslíku v půdě zajištěná peroxidem také zlepšuje růst kořenů, absorpci živin a mikrobiální aktivitu v půdě, což vede k silnějším a produktivnějším rostlinám v záhonech.

O zdravou půdu se skvěle postará ocet s peroxidem vodíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikace octa a peroxidu vodíku

Chcete-li efektivně využívat ocet a peroxid vodíku pro kultivaci zdravé zahrady, postupujte podle těchto pokynů:

  • Pro kontrolu plevele připravte octový roztok smícháním stejných dílů destilovaného bílého octa a vody. Přidejte několik kapek tekutého mýdla na nádobí, abyste zvýšili účinnost tohoto pomocníka. Poté vše přelijte do rozprašovače a nastříkejte plevel tak, aby došlo k důkladnému pokrytí stonků a listů. Nejlépe bude fungovat aplikace za slunečného dne. Dejte pozor na to, aby se roztok nedostal na zeleninu v záhoně (pokud plevel roste blízko, přikryjte ji před aplikací třeba netkanou textilií.
  • Pro okyselení alkalické půdy smíchejte jeden šálek octa s jedním litrem vody. Aplikujte roztok rovnoměrně na povrch půdy a vyhněte se přímému kontaktu s rostlinami. Opatrně zapracujte roztok do půdy třeba pomocí motyčky nebo záhony důkladný zalijte vodou.
  • Přidat můžete i zálivku z droždí.

Jaké přírodní prostředky používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články