Ocet je pomocník zahradníků číslo jedna: Pomůže nejen na plevel, ale také na škůdce

Ocet je možné na zahradě využít mnoha způsoby. V šikovných rukou se promění doslova v univerzálního pomocníka.

Plíseň se v pračce už neobjeví, stačí ji jednou důkladně vyčistit octem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ocet je nejen základem kuchyně, ale i neuvěřitelně všestranným pomocníkem na zahradě, jak píše web iReceptář. Díky své vysoké kyselosti je totiž velmi účinným nástrojem v boji proti plevelům, škůdcům a dokonce i proti mravencům.

Ocet jako přírodní herbicid

Kyselina octová obsažená v oblíbeném pomocníkovi působí podle informací z webu AbecedaZahrady jako přírodní herbicid, který dokáže ničit plevel bez škodlivých účinků, které bývají mnohdy připisovány různým chemickým přípravkům. Jeho použití je navíc opravdu snadné. Podle mých zkušeností se stačí držet několika kroků.

  • Nalijte nebo nastříkejte ocet přímo na plevel.
  • Optimální doba pro jeho aplikaci je v poledne. Sluneční světlo zesiluje účinky octa na ničení plevele a celý proces tak výrazně urychluje .
  • Pro účinnější hubení plevele smíchejte ocet s několika lžícemi soli a trochou saponátu. Sůl plevel vysušuje a prostředek na nádobí pomáhá směsi přilnout k listům, čímž zvyšuje její účinnost.

Myslete všem na to, že ocet je sice účinný proti plevelům, ale není selektivní a při neopatrné aplikaci může poškodit i okolní rostliny.

Borůvky plodí ostošest, pomáhá jim v tom obyčejný ocet

Ocet jako přírodní insekticid

Ocet může sloužit také jako přírodní likvidátor hmyzu, účinný zejména proti komárům. V nádobě smíchejte 100 ml vody, jednu polévkovou lžíci jablečného octa, jednu lžičku cukru a půl lžičky tekutého mýdla. Jak to funguje? Cukr přitahuje hmyz, zatímco vůně jablečného octa ho naláká do pasti. Mýdlo pak naruší povrchové napětí kapaliny, což způsobí, že se hmyz utopí.

Plíseň v pračce je problém, který by neměl být ignorován. iZdroj fotografie: Freepik
Ocet se může stát pro zahradu opravdu skvělým pomocníkem. Musíte jen vědět, jak ho správně využít, a máte vyhráno.

Použití octa k hubení mravenců

Pokud máte na zahradě problém s mravenci, může vám ocet pomoci i tady. Roztok ze stejného dílu vody a octa nastříkejte podél mravenčích cest. Jeho silný zápach naruší pachové stopy mravenců, čímž je dezorientuje a vyžene z oblastí, kde je opravdu nechcete. Velmi účinná je proti nim také skořice, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jablečný ocet si můžete připravit i sami doma

Jak využíváte ocet v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články