Borůvky plodí ostošest, pomáhá jim v tom obyčejný ocet

Borůvky toho ke své spokojenosti nepotřebují příliš. Nejdůležitějším faktorem pro úspěšnou sklizeň je správné pH půdy.

i Zdroj fotografie: ChristianSW / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tyto zářivé, indigově zbarvené klenoty zahrady vyžadují víc než jen místo v zemi; vyžadují útočiště vytvořené s péčí a znalostmi, počínaje samotnou podstatou půdy. Pro ty, kteří chtějí proměnit svou zahradu v ráj těchto bujných plodů, je pochopení zásadního významu pH půdy jen začátkem. Co je tedy podle webu iReceptář třeba vědět?

Základ chuti: Kyselost půdy

Tajemství bohaté úrody borůvek spočívá v kyselosti půdy. Borůvkám se daří i v podmínkách, které by se mohly zdát jiným rostlinám nehostinné, a daří se jim v půdě s pH kolem 4,5. Dosažení této úrovně kyselosti může znít náročně, ale se správnými úpravami to bude hračka.

Zázrak jménem rašelinový mech a ocet

Pomoci vám může třeba začlenění rašelinového mechu do půdy, který je pro borůvky opravdu vítaným společníkem. Tento přírodní doplněk snižuje pH půdy a dodává jí vzdušnou strukturu, která je pro kořeny borůvek ideální. A skvělý je také ocet. Na jeden keř přidejte do zálivky 500 ml octa a používejte ho dvakrát do měsíce. I on dokáže báječně přispět k optimálnímu pH.

Jak na jarní péči o borůvky, aby vám vydatně plodily opravdu po celou sezónu: Víme, které detaily nezanedbat

Předcházení změnám pH

Udržování kyselosti půdy v průběhu času vyžaduje ostražitost a strategický přístup. Doporučujeme například použití plastových zábran kolem borůvek, což může zabránit tomu, aby okolní původní půda neutralizovala pečlivě upravené kyselé prostředí. Tato jednoduchá, ale účinná metoda zajistí, že vaše úsilí zůstane nedotčeno a bude střežit vámi vytvořené útočiště.  A pomoci může i docela obyčejný ocet, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili.

Velkou úrodu borůvek si můžete pojistit jednoduchou zálivkou z chleba iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby letos úroda vašich borůvek opravdu stála za to, pojistěte si ji jednoduchým způsobem – správně zvoleným pH půdy

Nezapomeňte ani na zálivku

Stejně jako všechny živé bytosti mají i borůvky žízeň, kterou je třeba uhasit. Jejich potřeba vláhy však přesahuje běžnou míru, a to zejména v období plodů a v době velkých veder, jak upozorňuje web Domek i Ogródek. Zásadní význam má také výběr stanoviště, na němž bude možné provádět pravidelnou zálivku bez rizika přemokření keříků. A rozhodně nezapomeňte ani na zajištění dostatečné drenáže. Více se o borůvkách a jejich potřebách můžete dočíst v článku Chalupářů-Zahrádkářů, který shrnuje vše potřebné.

Čím se liší jednotlivé druhy borůvek

Jaké jsou vaše triky při péči o borůvky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články