Pokud vaši zahradu napadly mšice, molice, svilušky nebo třeba mravenci, můžete si s nimi poradit díky exotickému koření.
Říká se jí také indický šafrán, omezené zlato nebo zlatá bohyně. To, že jí mnoho národů dalo své vlastní jméno, svědčí o její důležitosti už od pradávna. Kurkumu asi znáte spíše jako koření, případně se pro své pozitivní účinky na zdraví používá i v léčitelství – ovšem to, že se dá použít i jako přírodní insekticid a fungicid na rostliny, již tolik známo není. Přesto velmi dobře funguje. Musíte jen dodržovat osvědčený postup a dopřát jí čas – ten ke svému působení potřebuje ze všeho nejvíce. Jako bonus pak vaši zahradu i skvěle vyživí.
Co je kurkuma
Kurkumový prášek se připravuje rozemletím oddenků rostliny kurkumovníku. Má nádhernou žlutooranžovou barvu typickou pro koření kari, kterého je podstatnou součástí. Kari je jedním z hlavních koření indické, thajské, indonéské a čínské kuchyně. Kurkuma se ale v kulinářství používá i samotná. Patří mezi zahřívací koření, a tak ji oceníte zejména v zimních polévkách i jiných jídlech, bývá ale i součástí čajů.
V neposlední řadě ji najdete v mnoha pokrmech, cukrovinkách a podobně jako přírodní barvivo. V léčitelství se používá jako silné antiseptikum, podporuje imunitu, dále léčí bolavé klouby, přispívá k očistě jater a ozdravuje kardiovaskulární systém. A jak může být užitečná rostlinám? Uvidíte, že může nahradit spoustu drahých průmyslových přípravků na jejich ošetřování.
Ochrana před škůdci a nemocemi
V době, kdy rostlina kvete a plodí, je omezený výběr chemických postřiků proti chorobám i škůdcům. Co však dělat, když jsou rostliny napadené? Zkuste použít levný, zdraví neškodný, ale velmi účinný prostředek z říše koření. Kurkuma je přírodní antiseptikum díky aktivní složce kurkuminu. Také obsahuje velké množství antioxidantů, takže rostlinám dodá větší imunitu a jsou odolnější vůči chorobám. Navíc odpuzuje hmyzí škůdce. Kurkuma tedy může působit jako fungicid i insekticid. Je několik způsobů, jak kurkumu na zahrádce využít.
Postřik kurkumovým roztokem
Dvě polévkové lžíce kurkumy rozpusťte nejprve v troše vody a poté doplňte vodu do objemu 8 litrů. Tímto roztokem pak pravidelně stříkejte rostliny. Pomůže proti chorobám i hmyzím škůdcům.
Pokud chcete použít kurkumu jako přírodní pesticid, do 4 litrů vody vsypte 1 polévkovou lžíci kurkumy a přidejte 1 lžíci organického detergentu. Rostliny výsledným roztokem postříkejte.
Posyp kurkumovým práškem
Proti mravencům a jiným škůdcům posypte jednoduše kurkumovým práškem okolí rostliny. Pokud už je rostlina napadená, lze prášek aplikovat přímo na listy.
Pasta na ochranu poškozených míst
Na regeneraci rostliny po štěpování nebo roubování naneste malé množství pasty z kurkumy smíchané s vodou na poškozené místo.
Směs na rychlé zakořenění
Do půdy pro nové sazenice nebo řízky přimíchejte trochu kurkumy, napomůže rychlejšímu zakořenění. Mimochodem – dalším skvělým prostředkem pro zahradu je i přeslička rolní – obsahuje totiž velké množství živin.