Oddenek zázvoru byste měli neustále mít ve své kuchyni. Vyléčí téměř všechny vaše neduhy

                   

Zázvorník lékařský (Zingiber officinale) je vytrvalá bylina pocházející z Dálného východu. V České republice je známá pod jménem „zázvor“ a je zde jedním z nejpoužívanějších druhů koření. Kromě potravinářského průmyslu nachází uplatnění také v lékařství. Léčivé účinky zázvorového oddenku byly známy již před 3 000 lety. Vyzkoušejte léčitelské kouzlo této rostliny i vy.

Při nadýmání sáhněte po zázvoru 

Zázvorový oddenek je zdrojem mnoha prospěšných látek, jimiž jsou vitamíny (A, B1, B2, B6, C a E) a minerály (draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník a železo). Obsahuje také vonné silice, např. zingiberen, který má na svědomí jeho typickou citrusovou chuť. Účinnou látkou je pak gingerol dodávající oddenku ostrou a výraznou chuť. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Zázvor pomáhá při nachlazení a chřipce a je zároveň prevencí těchto onemocnění. Podporuje obranyschopnost a trávicí systém. Prospívá při bolestech hlavy, pálení žáhy a nadýmaní. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Je přírodním afrodiziakem a má schopnost prohřát během okamžiku celé tělo. Snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Ulevuje při menstruaci a bolestech svalů a kloubů. Podporuje paměť, sílu a lesk vlasů. 

Zázvorová tinktura opravdu zabírá 

Pokud vás trápí kožní problémy, výborným lékem je zázvorová tinktura. Na její výrobu budete potřebovat: 

  • 25 g zázvoru (čerstvého), 
  • 0,5 l bílého vína nebo jablečného octa. 
iZdroj fotografie: Unsplash

Oddenek zázvoru oloupejte (nejlépe to jde lžící) a nastrouhejte. Poté ho nasypte do láhve a zalijte vínem nebo octem. Dva až tři dny nechcete macerovat v lednici. Směs přeceďte a tekutinu nalijte do skleněného flakonu a uchovávejte ji v chladnu. Tinkturu natírejte vatovým tamponem na postižená místa. 

Proti nachlazení si uvařte čaj 

Na přípravu zázvorového čaje, který dokonale léčí nachlazení, si nachystejte:  

  • 2 cm oddenku zázvoru, 
  • 1 l vroucí vody, 
  • půlku limetky, 
  • několik listů máty, 
  • 3 polévkové lžíce medu. 

Zázvor oloupejte, nastrouhejte, nasypte do skleněné či keramické nádoby a zalijte vroucí vodou. Poté přidejte na plátky nakrájenou limetku, med a mátu a promíchejte. Čaj pijte horký.  

Také nedáte na léčivé účinky zázvoru dopustit?

Zázvor je opravdu zázračná rostlina. Už jste si ho zkusili sami vypěstovat?
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články