Klíšťata se vyhnou zahradě obloukem, odežene je vratič obecný

Vyzkoušejte tento geniální a osvědčený trik, díky kterému snadno ochráníte zahradu před výskytem klíšťat. Zajistěte si bezpečné místo pro trávení volného času venku.

Vratič obecný se vyplatí dát do spíže, vyžene z ní moly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile se venku oteplí, většina druhů hmyzu vylézá ze svého úkrytu a začíná se reprodukovat. Jinak tomu není ani v případě klíšťat, která na trávě číhají na svého příštího hostitele. Abyste předešli přenosu nákazy nebo vzniku onemocnění, měli byste se před těmito škůdci chránit. Pomocí vhodných bylin je můžete vypudit alespoň z vlastní zahrady.

Jak se zbavit klíšťat

S nežádoucí přítomností tohoto hmyzu na vaší zahradě vám může pomoci vratič obecný. Stačí jej vysít klíšťata se od něj budou samy držet co nejdál. Jeho semena jsou běžně k dostání v obchodech nebo na internetu, a pokud je stihnete svěřit zemi ještě v květnu, do léta se budete těšit z přítomnosti nádherných žlutých květů.

Jak pečovat o vratič

Tato bylina není příliš náročná na péči. Roste rychle jako plevel a nepotřebuje žádnou speciální údržbu. Dokonce ani před zimou nebo po ní. Přesto byste měli růst této rostliny regulovat, aby se vám na zahradě nepřemnožila. Stačí jí vyčlenit pár míst na záhonu a v blízkosti míst, kde trávíte nejvíce času.

Účinky vratiče obecného

Mezi přední vlastnosti této byliny patří její schopnost aktivně odpuzovat klíšťata a další parazity. Navíc dokáže zahubit některé druhy bakterií, virů a plísní. Velmi ceněná je však také pro své léčivé účinky. Hojně je využívaná k výrobě přípravků pro vnitřní i vnější použití. Její užívání v nadměrném množství je však toxické, proto byste měli pečlivě dodržovat doporučené dávkování.

vratič proti klíšťatům iZdroj fotografie: Pixabay

Další využití vratiče

Pokud si necháte tuto bylinu na zahradě vyrůst, můžete z její přítomnosti těžit po celý rok. V aktivním vegetačním období vaši zahradu snadno a účinně ochrání před klíšťaty a některými dalšími parazity. Její květy můžete sbírat a sušit a používat pro výrobu bylinných čajů nebo nálevů. Lze je také usušit a snítky rozvěsit po celé domácnosti, kde vám poslouží jako přírodní repelent.

Výroba repelentu

Vyrobit si z vratiče můžete také repelent ve spreji. Stačí do hrnce přidat tři polévkové lžíce sušených bylin a zalít dvěma hrnky vroucí vody. Hrnec zakryjte pokličkou a nechte vařit 30 minut. Poté odstraňte z plotýnky a nechte vychladnout. Hotový roztok přeceďte a přelejte do nádoby se sprejem. Její účinnost však s postupem času klesá, proto je lepší před každým výletem do přírody vyrobit novou várku.

Repelent z vratiče obecného

Jak bojujete proti klíšťatům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články