Odhrabovací lopatu namažte olejem, odhrabování sněhu pak bude hračka

Odhrabování sněhu je v zimním období dobrou ranní rozcvičkou. Sílu i čas vám ale ušetří tenká vrstva oleje.

Hrablo na sníh i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Vždy říkám, že největší radost mají ze sněhové nadílky děti. Pro dospělé ovšem často přináší spíše komplikace, nežli potěšení. Dřívější vstávání, zmrzlé prsty, půl hodiny dopředu nastartované auto a kolikrát i obavy, jestli vůbec s autem vyjedete a dojedete bezpečně do místa určení trápí snad každého. Obzvláště pak ty, kteří bydlí na vesnici a v podhorských oblastech, kde silnice často nejsou upravovány a silničáři nestíhají prohrnovat cesty.

Investujte do kvalitního nářadí

Abyste mohli prohrnout cestičku kolem domu a příjezdovou cestu, je dobré mít odpovídající nářadí. Web Novinky radí pořídit si kvalitní hrablo. To by ale nemělo mít spodní hranu z plastu. Plastová hrana rozhodně nevydrží nápor větší vrstvy mokrého (a tedy těžkého) sněhu. Rovněž násada by měla být pevná a neměla by se protáčet. Pro pohodlnou manipulaci stačí šířka hrabla kolem 40 cm na zprůchodnění cestičky kolem domu. Na větší plochu, například na příjezdovou cestu, pořiďte širší se záběrem 60–75 cm.

Je-li sníh suchý, pracuje se s ním dobře. Mokrý sníh ale vyžaduje zapojení všech svalů. Aby se vám pracovalo ještě o něco lépe, namažte spodní hranu lopaty či hrabla obyčejným olejem či vazelínou. Postačí jen tenká vrstva, použijte například štětec či prst. Díky tomu se bude sníh lépe nabírat a nebudete muset vyvíjet tak značné úsilí. Olej ale použijete i jiným způsobem. Jak jsme na Chalupářích-Zahrádkářích radili, kokosový olej slouží jako výborná a poměrně levná impregnace na obuv. Díky němu boty nepromoknou.

Šetřete své síly i čas

Pokud vás práce každodenní práce s hrablem nebaví, nebo na něj zkrátka nemáte síly, zkuste popřemýšlet o pořízení kvalitní frézy. Ty jsou elektrické nebo benzinové, říká web Chatař-Chalupář. Pro menší plochy si pohodlně vystačíte s elektrickou frézou. V případě větší plochy je ale vhodné pořídit benzinovou, která má větší výkon. O svou zkušenost se podělil také pan Milan B. z Kraslic: „Bydlím v Krušných horách celý svůj život a investice do dvoustupňové benzinové frézy mi značně usnadnila život. Poradí si i se zmrzlým sněhem.“

Muž odklízející sníh pomocí frézy iZdroj fotografie: Piqsels
Investice do sněhové frézy se při odklízení většího množství sněhu vyplatí

Pohodlné otevírání dveří i v největším mrazu

Častým problémem bývá v mrazu otevření dveří auta. V tomto ohledu je důležitá prevence. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují namazat gumové těsnění hadříkem namočeným v docela obyčejném glycerinu. Opakujte každé 2 měsíce.

Jaké nářadí používáte na odhrabování sněhu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články