Boty už nikdy nepromoknou, stačí je namazat kokosovým olejem

Aplikování impregnace patří mezi základní úkony v péči o obuv. Nemusíte za ni ale utrácet, bohatě postačí obyčejný kokosový olej.

Existují speciální impregnační spreje a vosky určené k ochraně obuvi před vlhkostí a deštěm, snadno je však nahradí obyčejná vazelína. i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzimní a jarní plískanice, případně pak rozbředlý sníh v zimním období, dokážou způsobit nejednu nepříjemnost. Sama tyto dny opravdu v lásce nemám a vím, že netrpí jen má psychika, ale také boty. Ať už jsou to boty kožené (a tedy poměrně kvalitní), nebo vyrobené z jiného materiálu vhodného do tohoto typu počasí, může se stát, že vlivem vody boty provlhnou. A to vede nejen k nesmírně nepříjemnému pocitu, ale koledujete si tak mnohdy i o nachlazení. Ochranou je impregnace obuvi. Víte ale, že za ni můžete zaplatit jen zlomek ceny?

Kokosový olej nejen jako kosmetický produkt

Poté, co obuv promokne, je nutné ji nechat řádně vyschnout. K tomu dopomůže obyčejná rýže, o čemž jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Přestože vhodnou impregnaci je vhodné aplikovat preventivně ještě předtím, než obuv promokne, někdy se stane, že zkrátka neodhadnete situaci. Své o tom ví i naše čtenářka paní Lenka M. z Turnova: „Na podzim jsem šla ráno do práce a svítilo sluníčko, vypadalo to na krásný den. Během dne se zatáhlo a přišla velká průtrž mračen. Než jsem doběhla k autu, měla jsem boty durch promoklé.“

Impregnace v obchodech ale stojí poměrně hodně peněz a pokud jste vícečetná rodina (a tedy vlastníte mnoho párů bot), může to vaše peněženka značně pocítit. Existuje ovšem výrazně levnější varianta, kterou málokoho napadne použít. Řeč je o kokosovém oleji.

Impregnace za pár korun

Promočenou obuv, případně pár bot, který chcete před touto situací chránit, nejprve dobře osušte a zbavte všech nečistot. Poté jemným hadříkem vtírejte kokosový olej a leštěte, dokud se všechen nevsákne do koženého materiálu. Boty budou krásně lesklé, získají krásný vzhled a ještě navíc jim dopřejete účinnou ochrannou vrstvu. Takto prodloužíte životnost bot a budou vám tak sloužit déle. Kokosový olej můžete také použít na nepoddajný zip, který nefunguje, jak má. Podrobněji jsme o tom psali na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak vysušit mokré boty za pár minut

Boty uschnou v zimě bleskově, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Svíčka a fén poslouží velmi dobře

Pokud zrovna nemáte po ruce kokosový olej, nezoufejte. Máte-li doma obyčejnou svíčku a fén, máte vyhráno. Na tento trik doporučuje web ProSvět použít větší neparfemovanou svíčku. Nehodí se použití čajových svíček, pro tento účel jsou příliš malé a hůře se s nimi manipuluje. Ideálně volte barvu svíčky podle barvy obuvi. Svíčkou přetřete celý povrch obuvi tak, aby byl pokrytý voskem. Poté vezměte na pomoc fén. Teplý vzduch během chvilky vosk roztaví a ten vytvoří ochrannou vrstvu, na kterou si žádná kaluž nepřijde.

Přírodní svíčky iZdroj fotografie: Piqsels
Ochrannou vrstvu vytvoří také svíčka a fén, je vhodné použít přírodní svíčku bez vůně

Výhodou této metody je, že se dá použít prakticky na jakýkoli typ obuvi, a to i na tenisky, které jsou nejoblíbenějším druhem bot u nás, jak říká web OnlyU.

Jak chráníte obuv vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články