Zip na oblečení bude fungovat jako dříve, pomůže k tomu obyčejný olej

Zip na kalhotách nebo kabátu patří k těm částem, které se obvykle rozbijí nejrychleji – nenechte nic náhodě a při prvních známkách potíží zasáhněte.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Poruchy zipu jsou nepříjemností, se kterou se většina lidí setká několikrát za život. Ne vždy je však nutná okamžitá výměna tohoto důležitého oděvního komponentu – naopak. Někdy vám pomohou šikovné triky využívající pomocníky z domácnosti či kuchyně.

Olej jako řešení č. 1

Použití oleje dokáže s nepoddajným zipem zázraky. Použít lze jakýkoli, včetně slunečnicového, řepkového nebo kokosového, i když kokosový olej bývá pro tento účel považován za nejúčinnější. Jak je použít? Naneste kterýkoli z těchto olejů na zuby zipu a začněte jezdcem pohybovat dopředu a dozadu. Velmi rychle se uvolní. „Podobného účinku lze dosáhnout i použitím vazelíny,“ napsal nám k tématu čtenář Miroslav Š. Z Velhartic.

Mýdlová alternativa také pomůže

Pokud není použití oleje vhodné například z důvodu možného vzniku mastných skvrn, může vám jako skvělá alternativa podle webu InStory posloužit mýdlo. Ať už použijete to kostkové nebo tekuté, jednoduše jej rozetřete po zubech zipu a poté jezdcem několikrát přejeďte nahoru a dolů. I tento trik je překvapivě rychlý a účinný. Při tomto postupu však buďte maximálně opatrní – mýdlo aplikujte po troškách třeba vatovou tyčinkou a zipem hýbejte opravdu pomalu (nikdy za něj zprudka netahejte). Pokud vše dodržíte, je úspěch zaručen.

Naučte se pohyb, který opraví většinu problémů se zipem na oblečení i taškách. Nepochopíte, proč jste na něj nepřišli dřív

Profesionální maziva a jak je aplikovat

Pro ty, kteří se domácím řešením spíše vyhýbají, jsou skvělou možností různá profesionální maziva. Web Škudlíme doporučuje známý sprej WD-40, který je oblíbenou volbou pro opravu různých drhnoucích „domácích problémů“, včetně zipů. Při použití tohoto spreje se ujistěte, že je zip zavřený. „A vyhněte se přímé aplikaci, mnohem účinnější je ho nastříkat na hadřík a poté rozetřít po obou stranách zipu,“ radí čtenářka Jana Ř. z Rýmařova.

Grafitová tužka jako rychlá oprava

Dalším chytrým řešením je použití grafitové tužky – na to nedám dopustit já. Musí jít o klasický grafit – pak už jen stačí trochu ostrouhat ořezávátkem a zip promazat. Stejně to dělám i s dveřními panty a funguje to opravdu skvěle. A mimochodem – životnost zipu vám může značně prodloužit správné praní. Do pračky musí vždy přijít zapnutý – pokud na to budete často zapomínat, rozbije se o to rychleji. I to mám vyzkoušeno.

Abyste nemuseli čištění kapra trávit dlouhé desítky minut, naučte se rychlý a efektivní způsob, jak si s nimi poradit.
Abyste nemuseli čištění kapra trávit dlouhé desítky minut, naučte se rychlý a efektivní způsob, jak si s nimi poradit.
iZdroj fotografie: Pixabay

A jak si poradit s rozbitým suchým zipem? I na to redaktorky magazínu Chalupáři-Zahrádkáři vyzrály. Marcela Libušná například nedá dopustit na váleček na žmolky s lepicími fóliemi a Hana Tvrdá zase nedá dopustit na lepicí pásku.

Jaké triky používáte na zadrhávající zip vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články