Boty uschnou v zimě jedna báseň, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Aby vaše boty uschly po procházce v zimní břečce opravdu rychle, vezměte si na pomoc dva docela běžné domácí materiály.

Nápady na využití rýže v domácnosti i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Občas se může stát, že i dobře vysušené a udržované boty začnou vydávat nepříjemný zápach. Proto je zásadní dodržovat jednoduchá pravidla pro správnou péči a údržbu obuvi a především boty vždy řádně (a rychle) vysušit vždy, když se namočí.

Jak správně sušit obuv

Prvním krokem je očistit obuv od veškerých nečistot a otřít ji do sucha hadříkem. Následně se při pohlcování vlhkosti osvědčuje vložení suchého papíru nebo novin a jejich pravidelná výměna. Kromě toho přicházejí na pomoc někteří pomocníci v domácnosti, kteří mají schopnost absorbovat přebytečnou vlhkost. Může to být rýže, jedlá soda nebo sůl. Stačí, když některý z těchto produktů na několik hodin nasypete dovnitř bot. Doporučuje se používat látkové sáčky nebo ponožky, do nichž je nasypete – jinak další dlouhé minuty strávíte čištěním stélky.

Hodí se i pomocníci z obchodu

Tato metoda pomáhá nejen absorbovat vlhkost, ale také dokáže odstranit nepříjemné pachy vycházející z bot. Ale vsadit můžete podle webu InStory i na různé profesionální pomocníky. Jedním z takových zařízení je teplovzdušný vysoušeč obuvi, který se neomezuje pouze na lyžařské boty, pro něž je doporučován nejčastěji. Jedná se o trubice, které se vkládají do bot a fungují podobně jako fén. Nabízejí rychlé řešení sušení pomocí teplého vzduchu a zabírají přitom v domácnosti minimum místa.

Další pohodlnou možností jsou elektrické vysoušeče obuvi. Ty se vkládají do bot a jsou napájeny elektřinou – během tří hodin vysuší i ty nejrozmočenější boty (což můžu osobně potvrdit). K dispozici je více variant a některé lze dokonce napájet pomocí zásuvky zapalovače v autě, což umožňuje sušení na cestách. A to se rozhodně hodí.

Boty uschnou v zimě rychle, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Hrst rýže do květináče: Má plno vitamínů, vyživí všechny pokojové rostliny

Pomůže i obyčejný větrák

Pokud jsou vaše boty z odolné kůže nebo jde o sportovní kousky vyplněné gelem, můžete je sušit pomocí větráku. Postavte větrák do garáže nebo dílny, pod něj umístěte ručník a pověste na něj boty. Vložky pak nechte sušit na topení nebo v sušičce s nízkou teplotou.

Žena na saních iZdroj fotografie: Pixabay
Rýže a sůl mohou pomoci absorbovat vlhkost a vlhkost z bot, což může pomoci vysušit jejich vnitřek mnohem rychleji.

Jak na správnou péči o obuv

O obuv je nutné pečovat i preventivně. Web ProŽeny doporučuje především používání preventivních impregnačních přípravků, které pomáhají předcházet rychlému znečištění, omlazují barvy a chrání obuv před skvrnami od vody. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak správně obuv impregnovat nebo proč k jejímu čištění používat obyčejný ocet.

Jak se o svou obuv v zimě staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články