Nevíte, které odrůdy okurek zavařit? S těmito vám to půjde jedna báseň

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) je všem známá a oblíbená zelenina z čeledi tykvovitých, která existuje víceméně ve dvou typech. Jde o salátové okurky a nakladačky. Každý jistě ví, že salátovky se hodí k přímé spotřebě, např. v podobě salátů nebo krémových polévek. Nakladačky jsou na druhou stranu určeny ke konzervaci. Na trhu je však mnoho odrůd a je těžké se v nich zorientovat a vybrat tu pravou.  

Vyberte si nakladačky podle ostnů 

Hruboostné okurky jsou charakteristické hrubou řídkou bradavičnatostí. Jsou vhodné i do prostředí s nepříznivými klimatickými podmínkami, protože mají mohutný kořenový systém, silný růst a vysokou vitalitu. Mají také výbornou regenerační schopnost. Uchytí se tedy i tam, kde by jiná okurka nemohla. I po zavaření si zachovají pevnou a křupavou konzistenci. Mezi tyto odrůdy patří:  

  • Admira F1, 
  • Blanka F1, 
  • Bára F1, 
  • Bohemia F1, 
  • Regina F1. 
iZdroj fotografie: Unsplash

Hustoostné odrůdy nakladaček se vyznačují hustou jemnou bradavičností a jejich pěstování je spíše směrováno do teplejších oblastí. Oproti hruboostným odrůdám mají menší vzrůst a hůře snášejí chlad. Těmito odrůdami jsou např.: 

  • Fatima F1, 
  • Charlotte F1, 
  • Ornello F1. 

Mezi hustoostné odrůdy patří také Chantal F1, která má ale hrubou bradavičnost, a stejně jako hruboostné odrůdy i po zavaření zůstává křupavá. 

Vyzkoušejte tyto speciální odrůdy 

Partenokarpické odrůdy se úplně vymykají dělení dle ostnů. Výhodou těchto okurek je, že k vytvoření plodů nepotřebují žádné opylovače a jsou ranější než klasické odrůdy. Jejich nevýhodou pak je, že pokud je náhodou nějaký druh opylovače opylí, může se stát, že budou mít deformované plody. Mezi tyto odrůdy se řadí Sonada F1, jež se pyšní vysokým výnosem, a Harriet F1, která má bílé ostny.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalšími neobvyklými odrůdami okurek jsou tzv. střapečkové, známé také jako „multifruit“. Tyto okurky se vyznačují úžasnou vlastností, a to že za každým listem jsou rostliny schopné vytvořit 3 až 5 samičích květů. Pokud je o rostlinu dobře postaráno a má vhodné klimatické podmínky, může mít na každém nodu až tři plody. Patří sem např. Chantal F1.  

Už máte letos zavařené okurky? Vyzkoušejte tento rychlý a jednoduchý recept!
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články