Kuchyň jako nová za 20 Kč aneb jak bleskově odstranit zaschlou mastnotu z různých povrchů. Veškeré spotřebiče budou zářit čistotou

Rozlučte se i vy s mastnotou ve své kuchyni. Vyzkoušejte jednu z těchto jednoduchých, ale vysoce účinných domácích prostředků pro její odstranění.

Zdroj fotografie: Pixabay

Každý zapálený kuchtík se čas od času setká s velkou nepříjemností v podobě mastných skvrn na pekáčích, v troubě, v mikrovlnce apod. Mnoho z nich pak sáhne po nějakém tom chemickém přípravku, který mu od mastné patálie pomůže. Věděli jste ovšem, že to jde i bez chemie? Ušetřete i vy matku přírodu pomocí prášku do pečiva, octa, kyseliny citronové, soli či peroxidu vodíku.

Plechy a pánve jako nové

Pekáče, pánve a plechy zanesené tukem nejsou problémem pouze estetickým, ale také zdravotním. Pro jejich zdárné vyčistění vám postačí, když se budete držet jedné z těchto metod.

  1. Kuchyňské náčiní rovnoměrně posypte solí a umístěte jej do předehřáté trouby, dokud sůl nezhnědne. Poté ji odstraňte a povrch omyjte.
  2. Smíchejte vodu s jedlou sodou tak, aby vznikla pasta. Tou vydrhněte mastné skvrny a opláchněte.
  3. Do dřezu nalijte vodu a přidejte jedlou sodu s kyselinou citronovou. Do roztoku vložte nádobí. To po hodině vyjměte a omyjte.

Vyčištění trouby jedlou sodou

A jak na mastnotu v troubě? Její vnitřek vymyjte za pomoci prostředku na mytí nádobí, jedlé sody či octa smíchaného s vodou. Poslední z výčtu můžete použít i na vyčištění vnitřní strany dvířek. Stačí, když roztok aplikujete na hadřík z mikrovláken, kterým povrch otřete. Rošty namočte do vody s jedlou sodou, a pak je umyjte houbičkou na nádobí.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se mastnota dostala i k vaší digestoři, postupujte následovně.

  1. Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1.
  2. Sundejte filtr z digestoře a omyjte jej v předem připraveném čistícím roztoku.
  3. Trochu čističe nalijte do rozprašovače a aplikujte jej na kachličky okolo.
  4. Nakonec vše omyjte hadříkem či houbičkou.

Jak vyčistit mikrovlnou troubu

Stejně jednoduše vyčistíte i svou mikrovlnou troubu. Z té nejprve vyjměte talíř a umyjte jej klasickým prostředkem na nádobí. Vnitřek spotřebiče ošetřete takto.

  1. Do skleněné misky nalijte vodu s octem či citronem.
  2. Vložte ji do mikrovlnky, a tu nastavte na vysokou teplotu.
  3. Mastnotu, která od stěn půjde krásně dolů, otřete hadříkem.

Abyste se zbavili mastnoty ve fritéze, tak do ní nejprve nalijte 2 litry vody a půl sklenice octa a promíchejte. Zbytek fritovací nádoby dolijte vodou horkou. Po přibližně 30 minutách tekutinu vylijte. Povrch poté klasicky omyjte houbičkou na nádobí či hadrem z mikrovláken tak, jak jste zvyklí.

Jak s mastnotou v kuchyni bojujete vy?

Zorganizujte si svou kuchyň a proměňte ji k nepoznání. Je to snadné jako facka