Odstranění pařezu bez těžké techniky: Dusičnan amonný urychlí proces rozkladu

Pokud vám život na zahradě ztěžuje nepříjemný pařez, naučte se ho efektivně odstranit. Pomůže vám obyčejný dusičnan.

pařez v zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Samotné odstranění stromu může být jednoduché, ale často za sebou zanechá pahýl, který je pevně zakořeněný a trvá dlouho, než se přirozeně rozloží. Nejrychlejší způsob, jak se ho zbavit, je najmout si odbornou firmu, která pomocí těžké techniky vytrhne pařez i s kořeny. Bohužel tato služba může být drahá a mnohdy dokáže způsobit, že vaše zahrada bude vypadat jako staveniště. Je však možné sáhnout i po přírodních prostředcích.

Dusíkatá hnojiva – odstraňte pařez bez kopání

Aby se pařezu zbavili, není nutné ho ručně vykopávat. Místo toho ho můžete seříznout asi 3 na 5 cm nad povrch půdy a udělat do něj několik otvorů pomocí vrtačky nebo sekery. Poté do otvorů nasypte dusíkatá hnojiva a zasypte je zeminou. Můžete použít syntetická hnojiva (jako je dusičnan amonný nebo močovina).

Ovšem hodit se vám mohu i ta přírodní, jako je hnůj, guano nebo kopřivová kejda. Jen počítejte s tím, že celý proces bude trvat trochu déle. A jak to celé funguje? Postupem času se v pařezu usadí houby a další organismy a začnou dřevo rozkládat. Pařez ponechaný v zemi tedy po 2 až 3 letech uhnije úplně sám a bez vaší pomoci.

Jak odstranit pařez iZdroj fotografie: Depositphotos

Mycelium – rychle a snadno

Nejrychlejší způsob, jak odstranit pařez a jeho kořeny, je použít živé mycelium. Peniophora gigantea je saprofytická houba, která se přirozeně vyskytuje v životním prostředí. Bez problémů ji seženete ve specializovaných obchodech. A jak ji aplikovat? Postupujte stejně jako u dusičnanu amonného – vyvrtejte do pahýlu otvory a poté do nich podle pokynů výrobce houbu nasypte. Pamatujte na to, že hotové dílo je nejlepší zasypat zeminou nebo listím, protože mycelium musí být neustále vlhké.

Za příznivých podmínek se pahýl rozloží asi za šest měsíců, i když doba se může lišit v závislosti na velikosti pahýlu a úrovni okolní vlhkosti. Zbylé kusy pařezu rozdrťte lopatou a hráběmi a použijte je jako úrodný humusový substrát nebo je přidejte do kompostu. Nedělejte si starosti s výsadbou jiných plodin, protože tato houba obývá pouze mrtvé stromy a nepoškozuje blízké rostliny, stromy ani keře. Je také zcela bezpečná pro člověka i životní prostředí.

Jak odstranit pařez iZdroj fotografie: corsi photo / Creative Commons / CC BY

Vyrobte z pařezu dekoraci

Nechce se vám je tak čekat, až se dřevo přirozeně rozloží? Pak mu pomozte zevnitř. Prostě pařez vydlabejte, naplňte zeminou a použijte jako květináč. Skvěle se v něm bude dařit všem letničkám. Vysaďte do něj například tyto druhy:

  • dvojzubec alias balkongold (Bidens ferulifolia)
  • hledíkovka (Nemesia strumosa)
  • všelicha iberkolistá (Brachyscome iberidifolia)
  • sporýš (Verbena)
  • maceška zahradní (Viola × wittrockiana)
  • petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida)
  • paprskovka (Osteospermum eclonis)
  • vitálka alias sanvitálie (Sanvitalia procumbens)
  • vějířovka (Scaevola)
  • muškáty (Pelargonium)

Za domov ho také přijmou i různé aksamitníky alias afrikány, jež jak bonus odpudí nežádoucí hmyz. Perfektní je například aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia), aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) a aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta).

Jak jste si s pařezem na zahradě poradili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články