I plesnivé oblečení lze ještě zachránit. Tento návod si vystačí jen se základními ingrediencemi a trochou úsilí

                   

Vlhká místnost nebo kupříkladu nedostatečně větraná skříň jsou ideálním prostředím pro vývoj škodlivých mikroorganismů, mezi které patří také plísně. Jde o mikroskopické houby, jež jsou schopny během poměrně krátké chvíle infikovat stěny, nábytek a samozřejmě také oděvy. A to především ty vyrobené z různých přírodních tkanin. A jak odstranit plíseň z látky, abyste ji nepoškodili a zároveň vrátili oblečení krásný vzhled?

Jak odstranit plíseň z látky

Pokud se snažíte odstranit plíseň z oblečení, pak vás nejspíš návody na internetu odkážou k nejrůznějším chemickým čistidlům. Ale nemusí jít o jedinou možnost. Naopak. Skvěle si poradíte i s domácími prostředky. Obyčejné praní vám ovšem nepomůže. Efektivně působící speciální prostředky, byť domácí výroby, jsou absolutní nutností. Jedním z těch opravdu osvědčených je chlórové bělidlo.

Chlórové bělidlo odstraní plíseň

Na jeden litr vody použijte dvě polévkové lžíce bělidla a pořádně zamíchejte. Přelijte do ohnivzdorné nádoby a umístěte na zdroj tepla. Vložte kontaminované oblečení a vařte několik minut. Dobře přitom větrejte, z hrnce se totiž bude linout velmi agresivní zápach. Doporučujeme ho proto přiklopit pokličkou. Jakmile je plíseň pryč, oblečení propláchněte pod studenou vodou a nakonec vyperte běžným způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Proti plísni pomůže bílá křída

Je však třeba myslet na to, že bělidlo může negativně ovlivnit kvalitu mnoha druhů tkanin. Ve hře jsou zejména jemné materiály. Pro ty je tedy vhodnější aplikace křídy. Jak tuto metodu použít? Nejdříve posypte všechna místa zasažená plísní obyčejnou školní křídou bílé barvy. Poté celou plochu zakryjte papírem a žehlete. Žehličku nastavte na teplotu vhodnou pro bavlnu a vydržte asi 10 minut. Něco takového žádná plíseň nepřežije. Na závěr vyperte prádlo obvyklým způsobem a pečlivě ho uložte.

Na plíseň pomůže peroxid vodíku

Možná to nevíte, ale i tak obyčejné vybavení domácí lékárničky, jako je právě peroxid vodíku, dokáže při správném použití odstranit i opravdu silně zažrané skvrny od plísní na vašem oblíbeném oblečení. Snadno ho pořídíte v jakékoli lékárně a stojí doslova pár desetikorun. A jak ho použít? Peroxid nalijte na skvrnu a rozhodně s ním nešetřete. Nechte ho tu působit až 30 minut podle druhu materiálu a nakonec oblečení vyperte.

Plísni se snažte předcházet

Abyste nemuseli tyto problémy řešit, naučte se sázet především na prevenci. Nejčastějším problémem v tomto ohledu bývá především:

  • nedostatečné usušení prádla po vyprání,
  • ukládání věcí do vlhké skříně.

A jak poznat plíseň? Skvrny mají nejčastěji světle zelený odstín, později však mohou změnit barvu na hnědou nebo černou. Vždy je proto lepší věnovat se prevenci v předstihu, než poté řešit velmi nepříjemné následky.

Už vás také zaskočila plíseň na vašem oblečení?

Plíseň se může nečekaně objevit i na vaší zdi – kupříkladu v koupelně. Odstraňte ji odtud efektivně a rychle
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články