Odstranit skvrny z oblečení je hračka, stačí použít citronovou šťávu a ocet

Na každou skvrnu existuje rychlé řešení, které se skrývá v kuchyni, ve spíži či v lékárničce. Ekologické přípravky jsou velmi šetrné.

Červená skvrna na košili i Zdroj fotografie: Robert Hruzek / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Ač to často ani nevíte, ve spíži či lednici se dají najít učiněné poklady, které vám velmi usnadní každodenní úklid domácnosti. Pokud rádi šetříte na položkách, které mají smysl a zároveň dáváte přednost opravdu šetrným a ekologickým způsobům čištění, určitě vyzkoušejte osvědčené návody na domácí čištění skvrn.

Ke každé skvrně je třeba přistupovat individuálně

Zatímco na vyčištění sedačky často stačí pouze horká voda, která většinu skvrn odstraní, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve, skvrny na oblečení je nutné posuzovat podle jejich příčiny. Například skvrny od kávy vesměs vznikají na tričku či košili. Abyste se takového fleku zbavili, je nutné odstát maximum kávy například pomocí papírové utěrky či jiného savého materiálu. Následně smíchejte tekuté mýdlo s teplou vodou a bílým octem, radí web Prima-Receptář. Skvrnu vyčistěte a čistým hadříkem jemně odstraňte zbývající nečistotu.

Ocet je v domácnosti velmi užitečný a vyplatí se jej mít stále po ruce. Nejen že má antibakteriální účinky a výborně se hodí pro důkladné (i preventivní) pročištění celé pračky, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, ale poradí si i s velmi odolnými skvrnami. Paní Jana P. Z napsala: „Přidávám ocet do každého praní, prádlo je i měkčí a funguje také jako bělidlo. Mám dobrou zkušenost, že odstraní zažloutlé skvrny například od potu.“

Jakoukoliv lahev vína vyhladíte na optimální teplotu do 15 minut. Vinař radí fintu s mrazákem

Odstranění skvrn od červeného vína

Největším strašákem způsobující skvrny patří rozhodně červené víno. Použít můžete citron, případně ale i další alternativy. Velmi dobrého výsledku dosáhnete také za použití docela obyčejné kuchyňské soli. Skvrnu bohatě posypte, sůl má výtečnou schopnost absorbovat tekutinu, proto ale nezahálejte a přistupte k odstranění skvrny co možná nejdříve. Místo škody poté jemně vykartáčujte a vyperte.

Dvojice s nalitým červeným vínem iZdroj fotografie: Piqsels
Skvrny od červeného vína jsou velmi odolné, i ty ale můžete včasným zásahem odstranit

Citronová šťáva v boji se skvrnami nepřekonatelná

Použití citronu na odstranění skvrn má hned několik výhod. Nejen, že potom tkanina krásně voní, funguje ale také jako přirozené bělidlo. Jak radí web Limoneira, použijte citron i na odolné skvrny například od krve, červeného vína, kečupu či malin. Stačí zakápnout skvrnu citronovou šťávou a jemně vetřít sůl. Nechte takto působit pár minut a dobře opláchněte vlažnou vodou. Následně na skvrnu opět aplikujte pár kapek citronové šťávy. Bělící efekt ještě vylepší, když vystavíte skvrnu intenzivnímu slunečnímu záření.

Bělící účinek má ale také peroxid vodíku, který se standardně používá jako dezinfekční prostředek. Pokud doma zrovna nenajdete citron, můžete jej snadno nahradit právě tímto přípravkem a výsledek bude stejně tak dobrý.

Jaký ekologický prostředek používáte na odstranění skvrn vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články