Když pračka zapáchá: S důkladným pročištěním dokáže pomoci i obyčejný ocet

Při čištění pračky nemusíte spoléhat jen na drahou chemii z obchodu – velmi dobře ji nahradí i levní domácí pomocníci.

Proč přestat prát prádlo jen na 40 °C i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Voňavé a čisté prádlo miluje každý, a proto při praní a sušení děláte všechno možné, aby to tak bylo. Co ale s tím, když po čase začne pračka zapáchat a prádlo z ní vyndané také? Ani nejsilnější vůně přidané do praní tento typický zápach nepřebijí. Co tedy s tím?

Co způsobuje zápach v pračce

Důvodů je několik, většinou to bývá způsobeno přemnožením bakterií nebo plísní uvnitř pračky. Stává se to hlavně při častém praní, kdy pračka nemá čas vyschnout. Také to může být zbytky pracích prostředků a mastnoty, které se usazují uvnitř a postupně nejen ucpávají například hadice, ale také páchnou, jak informuje web BydlímeKvalitně.

Jak odstranit zápach z pračky

Nemusíte hned lít do pračky chemii, stačí k tomu obyčejný ocet, který pomůže vaší pračce po všech stránkách – například do odstraněním vodního kamene. Vodní kámen se v pračce vytvoří, máte-li tvrdou vodu. Existují sice různé změkčovače, ale jsou poměrně drahé a tak je asi pravidelně nepoužíváte. Ocet je levný a pomůže vám s tím také.

Jednoduše nalijte půl šálku přímo do pračky nebo do přihrádky na prací prostředek a pusťte pračku na prázdno na 60 až 90 °C. Je to bezpečný způsob a lze jej používat tak často, jak je potřeba. Jako prevenci vytvoření vodního kamene můžete také přidat 1 lžíci jedlé sody ke každému praní. Chalupáři-zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky a jak ho použít pro čištění koupelny. Je to opravdu velmi jednoduché.

Bělíme prádlo tak, jako kdysi naše babičky: Sůl, soda a ocet strčí do kapsy většinu drahých chemických přípravků

Odmastí buben pračky

Stopy mastnoty spolu s pracími prostředky se mohou hromadit uvnitř pračky a způsobovat tak nepříjemný zápach. Pomůže vám je rozpustit jedlá soda a bílý ocet. Nasypte do bubnu půl šálku sody a přilijte 400 ml bílého octa. Pak spusťte prázdnou pračku na 90 °C. Po proběhnutí cyklu dokončete očistu pračky vyčištěním gumového těsnění a nádržky na prací prášek. Umyjte je hadříkem namočeným v octě. Ocet je zároveň dezinfikuje od přítomných bakterií a udrží vaši pračku čistou, jak napsal magazín iReceptář.

Jak se o pračku pravidelně starat iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše pračka stále jako nová, dopřejte jí očistou kůru z obyčejného octa – funguje lépe než běžné čističe

Vyčistí hadice je také důležité

Vodní kámen a další nečistoty spolu s mastnotou se usazují v hadicích a sifonu pračky, což způsobuje pomalé odtékání vody. Prádlo může být špatně vymáchané a málo vyždímané, protože voda se vrací do pračky. „Aby se usazeniny uvolnily a rozpustily, nalijte do sifonu směs dvou hrnků octa a půl hrnku jedlé sody. Před dalším praním nechte několik hodin působit a pak pusťte pračku naprázdno na nejdelší program s nejvyšší teplotou,“ radí čtenářka Jana K. z Kroměříže. Já její recept vyzkoušela a můžu ho rozhodně doporučit.

Jak a čím čistíte svou pračku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články