Hnízda včel, vos a sršňů. Jak je odstranit bez volání profesionálů, aniž byste ublížili sobě a hmyzu?

                   

Všechny tyto druhy hmyzu žijí tam, kde my. Z toho důvodu nacházejí domov blízko našeho. Nejčastěji si staví hnízda v dřevěných kůlnách, na půdách nebo střešních oknech. Občas si za svůj domov vyberou ptačí budku nebo poštovní schránku. Soužití s hmyzem však není úplně ideální. Jak se tedy bezpečným způsobem zbavit hnízda a neublížit sobě ani hmyzu?

Buďte velmi opatrní a trpěliví

Sršni, ale také vosy, jsou velice nepříjemní. Odstraňování jejich hnízd je nebezpečné. V případě, že hnízdo odstraníte špatně, se může stát, že tyto bodavé návštěvníky vyprovokujete k útoku. To je opravdu nebezpečné, protože pro alergika může být i jedno jediné štípnutí smrtelné. Navíc nikdy nevíte, kdy se vám alergie během života objeví. Určitě k odstraňování nepouštějte starší osoby a odveďte také malé děti. Ideální pochopitelně je, aby hnízdo odstranil odborník.

iZdroj fotografie: Pixabay

Specialisté vhodnými prostředky zabijí celý roj a odnesou z vašeho pozemku také mrtvý hmyz. Pokud se však rozhodnete, že hnízdo odstraníte sami, zvolte si noční dobu. Vosy a sršni jsou pak méně agresivní. Pokud nemáte jinou možnost, oblékněte si silný ochranný oděv a použijte insekticid. Druhý den pak zabalte hnízdo do igelitového sáčku a odřízněte ho. Pochopitelně existují i humánnější způsoby, například vykouření hnízda. To hmyz omámí a vy pak můžete hnízdo přemístit na odlehlé místo.

Včely jsou užitečné i nebezpečné

Bez včel by zahrada nevzkvétala a my bychom neměli med. Díky jejich práci produkují rostliny více plodů a kromě toho nám poskytují také med, mateří kašičku a léčivý včelí jed. Bohužel však pilné včelky nejsou jen užitečné, ale mohou být pochopitelně také nebezpečné. Zejména v létě nás právě tento hmyz často pobodá. Zabíjet bychom je však neměli. Jsou totiž chráněné. Pokud někde objevíte jejich hnízdo, je ideální zavolat policii nebo nějakého místního včelaře, který si určitě bude vědět rady.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

V případě, že se ukáže, že jsou tyto divoké včely zdravé, mohou dostat nový domov u včelaře a připojit se k jeho včelínu. Ideální je předcházet tomu, aby si jakýkoliv hmyz u vás hnízdo vytvořil. Je tedy dobré vždy zakrývat popelnice a často je vysypávat.

Na zahradním stolku se vyvarujte zářivých barev a květinových vzorů. Ideální je vysadit na zahradě jiřinky, tulipány, hyacinty nebo forsythie. Vosy a sršni nesnáší jejich štiplavý pach. Do oken domu nainstalujte sítě a rámy oken potřete ideálně octem, případně misku s octem nechte v rohu.

Odstraňte vosí hnízdo jen za pomoci domácích prostředků. Bezpečně a spolehlivě
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články