Okna se jen lesknou: Světě, div se, pomohl bramborový škrob

Docela obyčejný bramborový škrob se nemusí uplatňovat jen v kuchyni – naopak, perfektně umyje i okna. Stačí ho chytře použít.

Mytí oken může být opravdu jednoduché. Stačí si připravit pastu, která během několika okamžiků vybělí všechny rámy. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jde o udržování oken v bezvadné čistotě a beze šmouh, možná jste o použití bramborového škrobu jako alternativy k tradičním metodám čištění ještě neuvažovali. To je ovšem škoda – jde o veskrze přírodní řešení, které vám usnadní práci i ušetří obsah peněženky.

Kouzlo bramborového škrobu

Pokud jste někdy přemýšleli, jak dosáhnout zářivě čistých oken bez drsného zápachu octa nebo zbytků, které zanechávají komerční čisticí prostředky, pak může být právě bramborový škrob přesně tím řešením, které jste hledali. Bramborový škrob při použití v domácích roztocích na čištění oken nabízí řadu výhod. Má pozoruhodné vlastnosti především co do pohlcování mastnoty, takže je vynikající volbou pro boj se špínou a nečistotami na oknech. Jeho absorpční povaha navíc zajišťuje odstranění usazenin a zabraňuje vzniku nevzhledných šmouh, a to i po deštivých dnech.

Bramborový škrob se ve skutečnosti chová podobně jako syrové brambory, které se často doporučují k leštění oken, zrcadel a sprchových skel. Používáním bramborového škrobu dosáhnete nejen čistého lesku beze šmouh, ale také ochráníte skleněné povrchy před budoucím vznikem šmouh a skvrn. A podobně působí i cibule.

Vytvoření domácího čističe oken ze škrobu

Nyní, když jste se přesvědčili o výhodách bramborového škrobu jako prostředku na čištění oken, je na čase ho vyrobit a vyzkoušet. Postup je jednoduchý.

  • 1 polévková lžíce bramborového škrobu
  • 1 litr vody

Začněte smícháním bramborového škrobu a vody. Ujistěte se, že se škrob ve vodě zcela rozpustí. Směs přelijte do lahve s rozprašovačem pro snadnou aplikaci. Před použitím vše dobře protřepejte, abyste zajistili konzistentní roztok. Nastříkejte čistič oken z bramborového škrobu na skleněné plochy a nechte jej několik minut působit, aby škrob působil na nečistoty a špínu.

Skrytá funkce oken důležitá v zimě iZdroj fotografie: Pixabay
Mytí oken nepatří mezi hospodyňkami k právě oblíbeným činnostem – můžete si ho však značně usnadnit díky bramborám

Otřete sklo suchým hadříkem a ujistěte se, že jste odstranili veškerý čisticí roztok. Nakonec povrch vyleštěte, aby byl lesklý a beze šmouh. Výsledek vás ohromí. Vaše okna budou zářit vždy perfektní čistotou, bez jakýchkoli šmouh a pruhů.

Alternativní metody čištění oken

Pokud vám čistič oken na bázi bramborového škrobu nevyhovuje, můžete zvážit několik dalších inovativních a ekologických metod.

Jedna lžička škrobu dokáže skvěle pomoci sazenicím iZdroj fotografie: Dana YI / Creative Commons / CC BY-SA.20
Docela obyčejný bramborový škrob se nemusí uplatňovat jen v kuchyni – naopak, perfektně umyje i okna
  • Čaj na okna: Připravte si silný čajový nálev z několika čajových sáčků a nechte ho vychladnout. Poté do něj namočte měkký hadřík a použijte jej k čištění oken. Přírodní třísloviny v čaji pomáhají rozpouštět nečistoty a zanechávají okna čistá a lesklá.
  • Staré noviny: Inkoust a struktura novin dokáží účinně odstranit nečistoty a zanechají vaše okna zářivě čistá.

Jak myjete svá okna vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články