Okna se již nebudou zamlžovat, kondenzaci zničí pravidelné větrání

Zamlžená okna nemusí být během zimy vytrvalým společníkem – naopak. Pokud si zavedete v domácnosti tu správnou rutinu, vyhnete se jim.

orchidej na parapetu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kondenzace na oknech je častým a nežádoucím jevem, a to zejména v chladnějších ročních obdobích. Ne vždy to však znamená, že je nutné celá okna vyměnit. Mnohdy vám mnohem lépe pomohou mnohem méně radikální opatření.

Příčiny kondenzace na oknech

A proč k tomuto nepříjemnému jevu dochází? Příčin je možné najít hned několik:

  • Vysoká vlhkost vzduchu: Kondenzace na oknech často vzniká po vaření, sprchování nebo sušení prádla v místnosti.
  • Špatná cirkulace vzduchu: Nedostatečné větrání vede k hromadění vlhkého vzduchu, který se projevuje v podobě kondenzace.

Předcházení kondenzaci na oknech

Pro začátek zkontrolujte těsnění svých okenních rámů. Pokud je totiž provedeno správně, zabraňuje pronikání studeného vzduchu a minimalizuje teplotní rozdíly, které vedou ke kondenzaci. Okna také několikrát denně otvírejte, a to zejména po sprchování nebo vaření, abyste podpořili proudění vzduchu a snížili hromadění vlhkosti. A podle našeho čtenáře Jirky N. z Mostu vám mohou pomoci i některé materiály pohlcující vlhkost: „Já dávám na parapety misky se silikagelem a s mlžením oken nemám problém.“

Fígl na efektivní čistič oken, pokryje sklo imaginární fólií, která chrání před nečistotami na několik let

Podle webu NašeZahrada také velmi dobře pomáhá umístění misek se solí nebo jedlou sodou. Skvělou volbou je prý také pasta z jedlé sody smíchaná s trochou vody. Tuto pastu naneste na okna z vnitřní strany a po několika minutách ji setřete – soda bude pohlcovat zkondenzovanou vlhkost a k orosení tak vůbec nedojde. Web Blesk pak radí nechat okenní sklo řádně zahřát. Na teplejších skleněných plochách totiž dochází k menší kondenzaci vody, takže během zimy co nejčastěji roztahujte rolety a žaluzie.

závěs a záclona iZdroj fotografie: Pexels
Aby se vám okna v domácnosti nemlžila, musíte podniknout několik šikovných opatření – zásadní je především pravidelné větrání

Pomůže i pěna na holení

Mě však moje babička naučila jeden mnohem jednodušší trik. Na okna stačí nastříkat trochu pěny na holení a poté skla pořádně rozleštit. Okna se přestanou mlžit i rosit a tento efekt vydrží dva nebo tři týdny (poté je nutné tuto vrstvu obnovit). A nejlepší je, že tento postup funguje třeba i na zrcadla nebo skla u automobilů. A nemusíte utrácet za žádnou drahou kosmetiku – úplně vám stačí ta nejlevnější pěna na holení, kterou v drogerii seženete. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití fólií nebo aplikace staré ponožky.

Jak se proti oroseným oknům bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články