Při montáži oken se montážní pěna aplikuje kolem rámu okna, což vytváří pevnou izolační bariéru. Ta však může po čase potřebovat obnovit.
Když chladné roční období ovíjí naše domovy ledovými prsty, chlad pronikající okny se stává neúprosným nepřítelem a mění kdysi útulné místnosti doslova v mrazivé paláce. Mnohdy tomu však mohou zabránit i zdánlivé drobnosti.
Zázrak jménem montážní pěna
Montážní pěna, šikovná pomocnice často odsouvaná spíše do oblasti profesionálního stavebnictví a oprav domů, by měla patřit k základnímu vybavení každého domácího kutila. Její použití při utěsňování mezer kolem oken není jen lékem proti průvanu, ale i důkazem lidské vynalézavosti tváří v tvář chladné přírodě. Chcete vědět, jak na to? Vyzkoušejte postup od hodinového manžela Marka D. z Hrabyně, který nám přistál v e-mailu.
„Celý proces začíná odstraněním dvou šroubů, což vám umožní zvednout a posunout okenní parapet a odhalit dutiny, kterými studený vzduch proniká dovnitř. Nejprve odstraňte zbytky staré výplně a celou dutinu vykartáčujte a umyjte, čímž ji připravíte na to, co bude následovat. Následně dovnitř jednoduše naneste pěnu tak, aby vyplnila každičkou štěrbinu pod okenním profilem. A aplikujte jí také mezi stěnami a podél vnějšího povrchu, pokud je to třeba. Po zaschnutí ji podle potřeby ořízněte a vraťte parapet zpět. A žádné protahování už nemusíte řešit.“
Textilie jak další stupínek komfortu
Tím však péče o teplo domova nekončí. Závěsy a žaluzie, které jsou často považovány za pouhou dekoraci nebo zábranu proti zvědavým pohledům, hrají v této probíhající válce mnohdy také klíčovou roli – tedy alespoň podle webu iReceptář. Jakmile se slunce přestane opírat do oken, stačí je zatáhnout – poslouží tak jako další izolační vrstva proti nočnímu chladu.
A vyzkoušet můžete i tepelně izolační fólie aplikované na vnitřní stranu okenních skel, kde odrážejí teplo zpět do místnosti (jejich pořízení přitom podle mých zkušeností vyjde na pár stovek za jedno okno).
A web Bydleme také připomíná, že svou roli hraje v celém procesu i správná vlhkost. Pokud je příliš vysoká nebo naopak nízká, může zkreslit naše vnímání tepla a změnit jinak správně temperovanou místnost v nepříjemný prostor. Snažte se ji proto vždy udržet okolo 50 % – to je za všech okolností sázka na jistotu. Dalším šikovným trikem pro domácnost je i přepnutí oken do zimního režimu, které Chalupáři-Zahrádkáři také podrobně popsali.