Pozdní srpnové hnojivo pro okurky: Rekordní úrodu zařídí droždí s cukrem

Ani teď ještě není pozdě na hnojení okurek. Naopak, díky správné dávce živin vás potěší opravdu obří úrodou – a to až do podzimu.

Do záchodu nasypte droždí, hravě se zbavíte opravdu každého zápachu i Zdroj fotografie: Pohled111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Konec srpna je pro pěstitele okurek klíčovým obdobím, protože rostliny jsou na vrcholu růstu a příslib bohaté úrody je za rohem. Aby rostliny okurek dosáhly svého plného potenciálu a poskytly vám maximum plodů, musíte jim dodat ty správné živiny. Pomůže vám jednoduchá směs kvasnic s cukrem. Toto organické hnojivo dokáže zázraky a zajistí vám opravdu rekordní úrodu okurek skoro zadarmo.

Proč právě droždí a cukr

Kvasnice a cukr tvoří silnou kombinaci, která významně přispívá ke zdraví a růstu okurek. Mezi výhody tohoto organického hnojiva patří:

  • Množství živin: Kvasnice jsou fantastickým zdrojem základních živin, jako je dusík, draslík a vitaminy skupiny B. Tyto prvky hrají zásadní roli při vývoji rostlin a tvorbě zdravých plodů.
  • Podpora vývoje kořenů: Živiny obsažené v kvasnicích a cukru podporují růst kořenů a zvyšují schopnost rostliny přijímat vodu a živiny z půdy.
  • Podpora kvetení a tvorby plodů: Nezbytný pro kvetení a tvorbu plodů u okurek je zejména draslík – a toho mají kvasnice dostatek. Hnojivo bohaté na draslík podporuje vývoj květů a zvyšuje nasazování plodů.
  • Zlepšuje stav půdy: Přítomnost organických látek z kvasnic a cukru zlepšuje strukturu půdy a mikrobiální aktivitu, čímž vytváří příznivější prostředí pro růst rostlin.
Jak připravit výživné hnojivo pro sazenice z droždí iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvoření hnojiva z kvasnic a cukru

Výroba tohoto přírodního hnojiva je rychlá a jednoduchá a využívá ingredience, které se běžně vyskytují v každé kuchyni. Zde je návod na jeho přípravu:

  • 1 polévková lžíce aktivního sušeného droždí
  • 1 polévková lžíce cukru
  • 4 litry teplé vody

V čisté nádobě rozpusťte v teplé vodě cukr a míchejte, dokud nezmizí i poslední pevné částečky. Do roztoku cukru a vody přidejte lžíci aktivního sušeného droždí. Jemně promíchejte, aby se droždí rovnoměrně rozprostřelo. Vše nechte přibližně 30 minut odstát, aby se droždí aktivovalo a uvolnilo všechny živiny. Před použitím na rostliny okurek směs znovu promíchejte.

Rekordní úrodu okurek zařídí v červenci droždí s cukrem iZdroj fotografie: Unsplash

Aplikace hnojiva na okurky

Pro maximalizaci přínosu hnojiva z kvasnic a cukru je velmi důležité ho správně aplikovat. Poprvé byste ho měli použít koncem srpna, protože tehdy jsou rostliny na vrcholu vegetačního období a zvýšený přísun živin rozhodně ocení. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte hnojivo s kvasnicemi a cukrem jednou za dva týdny a na každou rostlinu okurky použijte přibližně 1 šálek hnojivé směsi (předtím ji můžete rozmíchat s teplou vodou).

Co si ještě pamatovat

Ačkoli je toto hnojivo velmi prospěšné zejména pro okurky, lze jej použít i pro jiné rostliny na zahradě, které vyžadují velký přísun živin. Ocení ho například rajčata, papriky a dýně. Díky zařazení tohoto organického hnojiva do zahradnické rutiny můžete očekávat, že letos vás potěší opravdu působivá úroda čerstvých, křupavých okurek, na kterých si budete moci báječně pochutnat. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou.

Jak se o okurky staráte v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články