Orchidej pokvete cobydup, chce to použít banánovou slupku

Banánové slupky se mohou stát opravdu skvělým pomocníkem při péči o orchideje. Díky nim pokvetou celý rok.

Orchidej na pokraji zachrání docela obyčejná banánová slupka i Zdroj fotografie: Judgesfloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje jsou nádherné rostliny, které dokážou vnést eleganci a krásu do každého prostoru. Mnoho zahradníků se však jejich pěstování vyhýbá, protože věří, že jsou náročné na péči. To sice někdy může být pravda, ovšem s pomocí několika jednoduchých triků vás mohou těšit svými krásnými květy po celý rok – a to skoro bez námahy. Mezi jedny z těch osvědčených patří podle webu MagazínDoma i použití banánových slupek.

Jak na správnou zálivku orchidejí

Jednou z běžných chyb, která může orchidejím ublížit, je nesprávná zálivka. Je důležité zabránit kontaktu vody s listy. Nejlepší praxí je umístit rostlinu do nádoby s vodou asi na 30 minut. Kořeny tak nasají potřebnou vlhkost. Zalévání by mělo být prováděno ne více než jednou týdně. Řiďte se přitom vzhledem kořenů – pokud jsou ještě zelené, případně se na vnitřní straně květináče kondenzuje vlhkost, pak ještě se zálivkou počkejte. Naopak převládající šedá barva jasně značí, že by rostlina už trochu té péče ocenila.

Kořeny orchideje v průsvitném květináči

4 hlavní důvody, proč kořeny orchidejí hnijí: Na vině je málo světla i přehnaná vlhkost

Chcete-li zajistit celoroční kvetení, můžete si pro zalévání orchidejí připravit speciální banánovou vodu. Příprava je podle webu Pěstujme velmi jednoduchá – jemně nasekejte jednu banánovou slupku, přendejte ji do dvoulitrové láhve a zalijte vodou. Nechte louhovat několik hodin, ideálně přes noc. Poté toto hnojivo přeceďte a zalijte s ním orchideje. Jako další zálivku však použijte obyčejnou vodu a teprve poté hnojení banánem zopakujte. Orchidejím ho tak v průměru budete dopřávat dvakrát až třikrát za měsíc, což je správná frekvence.

Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte jim dopřát správné místo iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud orchideje nekvetou tak, jak byste si představovali, zajistěte jim tu správnou výživu prostřednictvím oblíbeného ovoce

Pomůže i kávová sedlina

Kávová sedlina pomáhá zlepšovat pH substrátu, což orchidejím prospívá. Formy jejího použití jsou dvě:

  • První možností je přidat suchou kávovou sedlinu přímo do substrátu. Stačí jemně nasypat malé množství sedliny na povrch substrátu okolo kořenů orchideje.
  • Druhou možností je připravit výživný roztok z kávové sedliny. Na to budete potřebovat 2 až 3 lžíce tohoto běžného kuchyňského odpadu. Ty zalijte litrem vody a nechte odstát přes noc. Následující den můžete tento roztok použít k zalévání orchidejí.

O dalších tipech na zimní péči o orchideje jsme se na Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali zde. A ke hnojení můžeme rozhodně doporučit i lžíci skořice.

Jak se o své orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články