Orchidej pokvete po celý rok, dopomůže jí k tomu mrkvová voda

Užijte si záplavu krásných a barev. Po této výživné zálivce vám vaše orchidej zaručeně vykvete do krásy. Pravidelným hnojením vám pak pokvete klidně celý rok.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, i přesto že jsou na pěstování docela náročné. Jedině se správnou péči a ideálními životními podmínkami vám budou prospívat a kvést nádhernými zářivými květy. Dodržujte tato jednoduchá pravidla a zalévejte je pravidelně mrkvovou vodou. Díky tomu si jejich krásu vychutnáte po celý rok.

Na co si dát pozor

Jen málokdo ví, že orchidej je původem tropická rostlina. Aby proto mohla růst ve vaší domácnosti, musíte jí vytvořit podobné podmínky, jaké jsou v jejím přirozeném prostředí. Nedávejte ji tedy na parapet, kde svítí ostré slunce, které by její listy mohlo spálit. Dopřejte jí rovněž dostatečnou vlhkost, ale se zálivkou to nepřehánějte, jinak začnou její kořeny uhnívat. Substrát musí být velmi dobře propustný, aby přebytečná voda z květináče snadno odtékala.

Proč hnojit orchideje

Stejně jako jiné rostliny, i tyto pokojovky potřebují pravidelně doplňovat zásoby živin. Ty jsou ze zeminy v květináči poměrně rychle vyčerpány a přirozeně se nemají jak obnovit. Navíc v deštném pralese se v jejich podloží neustále rozkládají zbytky organické hmoty nebo tříslovina z listů stromů. Důležité je proto orchidej i doma vyživovat vhodnými hnojivy.

Orchidej vykvete okamžitě, pomůže jí zálivka z vody a skořice iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit hnojivo z mrkve

Nemusíte nutně kupovat drahá chemická hnojiva, která ve výsledku mohou způsobit více škody než užitku. Sáhněte namísto toho po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a vyrobte si doma zálivku z mrkve. Jednu střední mrkev stačí nakrájet na menší kousky, vložit do mixéru a zalít 1 l čisté vody. Mixujte, dokud nebude mrkev zcela rozmělněná, a následně přeceďte.

Jak používat zálivku z mrkve

Výsledný nálev nařeďte s dalším litrem čisté vody a do hotové směsi namočte vatový tampon. Jím opatrně otřete listy orchideje ze všech stran. Květináč s drenážními otvory vyjměte z dekoračního obalu nebo odtokové misky a ponořte na 20 minut do mrkvové vody. Kořeny si nasají potřebné množství a živiny zpracují. Pro dosažení nejlepších výsledků jednou měsíčně tento postup opakujte.

Co dělat, aby orchidej kvetla celý rok

Čím hnojíte orchidej kvůli lepšímu kvetení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články