Orchidej vykvete cobydup: Donutí ji k tomu zálivka z vody a skořice

Pokud máte doma orchidej, které se do květu příliš nechce, dopřejte jí zálivku z oblíbené skořice. Uvidíte, jak se vaší krásce bude dařit.

Proč dávat pravidelně kávovou sedlinu k orchidejím i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Exotické orchideje jsou považovány za luxusní květiny díky nádheře svých rozmanitých květů. Dříve byly k dostání jen řezané a jen pár měsíců v roce. Nyní jsou orchidejemi v květináčích obchody zaplaveny a nevíte, kterou si vybrat. Barev a tvarů je nepřeberně.

Co byste o nich měli vědět

Orchideje jsou ale bohužel velmi náročné na pěstování a svým pěstitelům neodpouštějí žádné chyby. Takže se snadno může stát, že po tom, co vám doma dokvetou, se dalšího květenství už nedočkáte, neuhyne-li rovnou celá rostlina. Pokud tedy nechcete orchidej jen dočasně, aby ozdobila stůl, podobně jako řezané květy, které pak skončí v popelnici, ujistěte se, že jí můžete připravit vhodné prostředí a zajistit dostatečnou péči.

Co orchideje rády a nerady

Orchideje potřebují hodně světla, ale pozor, jen nepřímého. Na okně, kde celý den praží slunce, se jim rozhodně líbit nebude. Nesnášejí přemokření, což je asi nejčastější chyba domácích pěstitelů. Orchideje zalévejte, jen když je půda suchá. A vyhovuje jim také speciální obal na květináč, který má dole dostatek prostoru pro přebytečnou vodu.

Protože pocházejí z pralesů, mají naopak rády vysokou vlhkost prostředí, kolem 70 %. Prudké změny teplot jim nesvědčí, nejlépe se jim daří při stálé teplotě mezi 18 a 24 °C. Hnojení pomůže tvorbě květů, pokud to ale přeženete, rostlině spíše uškodíte. Mnohem bezpečnější jsou přírodní hnojiva a jedno z nich si snadno vyrobíte doma.

Jak využít skořici na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí hnojivo se skořicí podnítí kvetení

Skořici má jistě doma každý, určité moučníky se bez ní neobejdou a některá jídla zahraniční kuchyně také ne. Má typickou chuť a vůni a takový „svařák“ bez skořice, darmo mluvit. Pro svou zahřívací funkci je rovněž součástí mnoha zimních čajů. Ačkoli to málokdo ví, skořice je také velmi bohatá na minerály, například dusík, hořčík a draslík, které orchideje velmi potřebují, aby nasadily květy.

Na skořicové hnojivo budete potřebovat:

Připravíte jej velmi jednoduše: Vodu nalijte do džbánu, přisypte skořici, zamíchejte a přikryjte fólií. Džbán postavte na chladné, stinné místo a nechte směs 24 hodin louhovat. A můžete zalévat. Podobnou službu jako skořice vám prokáže zelený čaj, který orchidejím dodá dusíkaté sloučeniny. Připravte nálev ze 4 sáčků v 500 ml vody nebo můžete několik lístků zeleného čaje rozházet po vrchu půdy kolem rostliny. Orchidejím také pomůže voda z vařené rýže, samozřejmě neslaná. Má na ně povzbuzující účinek.

Orchidej vykvete okamžitě, pomůže jí zálivka z vody a skořice iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoc pro listy

Aby byly listy krásně lesklé a chráněné před volnými radikály, můžete se o ně postarat pomocí medu a citrónu. Připravte si sirup smícháním obou ingrediencí, natřete jej na povrch listů a nechte působit 48 hodin. Pak vrstvičku setřete vlhkým hadříkem. Rozdíl je vidět okamžitě. Toto lze opakovat každých 15 dnů. Stále však orchidej pozorujte – orientujte se například podle vzhledu kořenů, z něhož lze velmi dobře poznat i zdraví orchideje.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o orchidej?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články